Büyüme politikalarının teorik temelleri ve Türkiye'de büyüme politikalarının değerlendirilmesi
Theorical basics of growth policies and evaluating of the growth policies in Turkey
  1. Tez No: 147213
  2. Yazar: YILMAZ DOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada Harrod ile başlayan büyüme modelleri tarihsel gelişimleri içerisinde, temel modellerin işleyişleri dikkate alınarak incelenmektedir. Bugün güncelliğini yitirmiş Harrod-Domar ve Solow-Swan Modelleri ekonomilerin uzun donem büyüme süreçlerine bir açıklama getirememektedirler. Bu modellere gore uzun dönemli büyüme, tasarruf oram, nüfus artış hızı ve teknolojik gelişme gibi dışsal faktorlerce belirlenmektedir. Dolayısıyla bilinçli iktisat politikası tercihlerinin uzun donem büyüme dinamiği üzerinde bir etkisi yoktur. Bunlara karşın 1980'li yılların ikinci yansında ortaya çıkan Yeni İçsel Büyüme Modelleri, büyümenin temel değişkenlerini ve parametrelerini içselleştirmeye çalışmaktadırlar. Bu modeller Harrod-Domar ve Solow-Swan Modelleri'ndeki ölçeğe gore azalan ve ölçeğe gore sabit getiri varsayımları yerine ölçeğe gore artan getiri varsayımlarım kullanmaktadırlar. Bu modellere gore ekonomide uzun donem büyüme içsel dinamiklerle olmaktadır.Bundan dolayı, burada Yeni İçsel Büyüme Modelleri büyümenin kaynaklarına gore sınıflandınlacaktır. Bu çalışmada temel yaklaşım, büyüme modellerinin birer mantıksal düşünme aracı olduğu ve ekonomik olguları açıklamakta yetersiz olduğudur. Bundan dolayı modeller ana fikirlerini ifade edecek şekilde sunulmaktadır. Modeller birer apolitik yaklaşımdır ve apolitik olmak bu modellerde bir politik tercihtir. Bundan dolayı dördüncü bolümde Türkiye Ekonomisi politik arka planıyla birlikte tarihsel verilerle analiz edilmektedir. Sonuç olarak, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için, büyüme modelleri, iktisadi büyüme konusunda yararlı birer yol gösterici araçtır, fakat büyüme iktisat politikası seçeneklerine dayalı bilinçli bir politik tercihtir.
Özet (Çeviri)
In this work, growth models that start with Harrod are studied within their historical developments with taking into consideration the function of basic models. Recently, growth models which lost their currency such as Harrod-Domar and Solow-Swan couldn't get an explanation how economies grow up in the long- run. According to this models, long-run growth is determined by exogenous factors such as rate of saving, rate of population growth and technological change. So, conscious economy politics preferences are unaffected on the long-run growth dynamics. In contrast to these, New Endogenous Growth Models that are developed in the mid of the 1980' s bring forth endogenization of basic growth variables and parameters. These models putting forward the increasing returns to scale assumptions instead of constant returns to scale and decreasing returns to scale that were using in Harrod-Domar and Solow-Swan Models. According to these models, long-run growth is possible with endogenous dynamics (factors) of economy. So,in this work New Endogenous Growth Models will be classified according to the sources of growth. In this work, the main approach is that the growth models are a kind of means of logical thinking and they are insufficient in explaining the economic facts. Hence the models are presented in a way that their plots can be seen clearly. Each of this models are apolitic approaches and being apolitic is a political choice in these models. So that, in the fourth chapter, Turkish Economy is analysed with political background with historical data. In conclusion, for under developing countries like Turkey, growth models are useful vehicles in the theme of economic growth, but the growth is a conscious political choice bases on the choices of the economy policy.