Faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ve hizmet işletmelerinde bir uygulama
Activity-based costing and study on a serving companies
  1. Tez No: 147214
  2. Yazar: İSMET KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
: Maliyet, Maliyetleme Sistemleri, Hacim Tabanlı Maliyetleme, Faaliyet Tabanlı Maliyetleme, Hizmet İşletmeleri. ÖZET Bu çalışmada özellikle son yıllarda birçok ülkede yaygın olarak kullanılan faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ve hizmet işletmelerindeki uygulaması açıklanmaya çalışılmıştır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemin daha iyi anlaşılabilmesi için maliyet kavramı ve maliyetleme sistemleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi genel olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde hizmet işletmeleri ve hizmet işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminden bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin bir hizmet işletmesinde uygulanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Based Costing, Serving Companies. ABSTRACT In this study, Activity-Based Costing, which is use widespreadly in many countries and applying for a serving company were tried to explain. This study was made from four chapters, and in the first chapter, cost and costing systems were mentioned to understand easily. After that, activity- based costing system was generally explained. In the next chapter, serving company and activity-based costing in serving companies were mentioned. In the last chapter of the study, activity-based costing was applied for a serving company.