Küreselleşme sürecinde Türkiye'de uygulanan kalkınma politikaları
Devolopment policy on the stage of globazition process in Turkey
  1. Tez No: 147218
  2. Yazar: ŞENNUR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Küreselleşme de esas olan, onun ekonomik, politik ve kültürel etkinliklerinin yerleşik kurumlan, kavramları ve değerleri ne şekilde dönüştürdüğünün saptanmasıdır. İkinci dünya savaşı sonrası ABD önderliğinde yeni bir ekonomik serbestleşme ve dışa açılma dönemi ile ekonomik düzen yeniden oluşturulmaya başlanmıştır. 1970'li yıllarda hız kazanan küreselleşme ile özellikle teknolojik gelişme ve bunun sağladığı imkanlarla finansal sermayenin küreselleşmesi dünyada ülkelerin uyması gereken yeni koşullan ortaya çıkarmıştır. Özellikle, 1980'li yılların ikinci yarından itibaren sonuçlan görülmeye başlanan küresel değişim dalgası, kendini sadece siyasi dengeleri değiştirerek değil, ekonomi alanında bir dizi yeni kavram ve oluşumu da beraberinde getirerek Mssettirmiştir. 24 Ocak 1980 Kararlan ile Türkiye'de dışa dönük sanayileşme yolunda önemli adımlar atılmıştır. Programın temel özelliği, ihracatı artırmaya yönelen bir politika izlemektir. 1980-1989 dönemi bir bütün olarak değerlendirildiğinde, 1980'li yıllar yüksek enflasyon içinde, dalgalı, istikrarsız büyümenin ve dış ticarette ve mali piyasalarda serbestleşme çabalarının sürdüğü yıllar olmuştur. Türkiye ekonomisi 1990'lardan itibaren sürdürülen büyüme politikalan sonucu sık sık kriz dönemleri yaşar olmuştur. 1990'lı yıllardan itibaren girmeye başlayan spekülatif sermaye, dış dengesizlikle birlikte, kamuda bir dengesizliğe ve iç transfer sorununa yol açmıştır. Faiz oranlarının yükselmesi, döviz ucuzladığı için ithalatın ihracat aleyhine artmasına ve ödemeler dengesi açıklarının derinleşmesine yol açmıştır. Hükümetler tarafından uygulanan popülist politikalar, yapılması gereken köklü reformlar ile uyuşmayınca ekonomik kriz daha da derinleşmiştir. 19 Şubat 2001 'de ise pamuk ipliğine bağlı ekonomik“istikrar”kopmuş ve Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden birine sürüklenmiştir. Türkiye ekonomisi, 2001 yılı Şubat krizini, ekonomik yapısının yetersizliğinden, yapısal reformların yıllardır ertelenmesinden ve küreselleşmenin getirdiği bir takım sonuçlardan etkilenerek yaşamıştır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT The basic thing of globalization is establishing how it transforms domestic institutions, concepts and values due to its economic, political and cultural effects. After II. World War, with the leadership of USA an economic liberalization to establish a new economic regime occurred. With globalization that accelerates in 1970's and especially tecnological development and the contributions this development provides, globalization of financial capital brings to light new conditions that all of the countries in the world should obey. Global changing wawe which resulted after the second half of 1980's is felt by not only changing the political balance but also bringing some new concepts about economy. With January 24 til 1980 economy policy decisions very important stages have been achieved in Turkish economy about export based industrilization. Turkish economy often exsperienced crisis because of their growth policy targets. Speculative capital which has been begun to in flow since 1990's, with external deficit, has been caused to public sector deficits and the problem of internal transfer. In 2001 fragile Turkish economic stability was totally broken down and Turkish Republic dragged to a severe economic crisis.