Görevi kötüye kullanma suçu (TCK.m.240)
The guilty of malpraktice (TCK.m.240)
  1. Tez No: 147219
  2. Yazar: YALÇIN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Görevi kötüye kullanma suçu, genel, tali ve tamamlayıcı bir suç olup Türk Ceza Kanununun“Devlet İdaresi Aleyhinde İşlenen Cürümler”babında, 240 'mcı maddede düzenlenmiştir. Suç, düzenlenme itibariyle mahsus suçlardan olup sadece memurlar tarafından işlenebilir. Memur görevi kötüye kullandığında, kanunda tarifini bulmamış hallerde, şartlan da varsa bu maddeden hüküm giyebilecektir. Suçun faili olarak kabul edilen memurun tanımı, Türk Ceza Kanununun 279'uncu maddesinde yapılmıştır. Buna göre kamu görevi görenler ceza kanunu uygulamasında memur, kamu hizmeti görenler ise memur kabul edilememektedirler. Suçun maddi unsuru, memurun memuriyet görevine bağlı yetkilerini kötüye kullanılmasıdır. Suçun maddi unsurunun net bir şekilde belirtilmemiş olması nedeniyle madde düzenlemesinin suçların kanuniliği ilkesine aykırılığı iddia edilmişse de Anayasa Mahkemesi, madde düzenlemesinin anılan ilkeye aykırı olmadığına karar vermiştir. Doktrin ve yargı kararlarına göre takdir hakkının amacı dışında kullanılması, gerekli usuli şartlara uymama, kanuni yetkinin aşılması gibi durumlar görevin kötüye kullanılması sayılmaktadır. Suçun manevi unsuru kast olmakla birlikte bu kastın özel kast mı yoksa genel kast mı olduğu doktrin ve uygulamada ihtilaflıdır.
Özet (Çeviri)
The guilty of malpractice, which is secondary, general and complementary, is arranged under the topic of“High Crimes Against State Authority”in 240' th article of Turkish Penal Code. This crime is arranged special for officers and only they violate it. If an officer malversate own duty and the violation is not arranged in the act the other conditions are present, the accused will be condemned. Definition of the officer who accepted perpetrator of this crime is in the article 279 of the Turkish Penal Code. Description of officer in penal code is arranged in TCK. 279. According to this article who does public duty is accepted as an officer and who does civil service are not accepted as an officer in the penal code practice. The fact of the crime, is the misusage of the authority related to the officers civil duty. Even if it is claimed that the unclearness of the arrangement of the crime in the article is against constitution because it is against the“crimes should be coded”principle. It was rejected by the Supreme court due to the reason“the arrangement of the article is not against the principle mentioned”. Due to the doctrine and judgement, stations like abuse of discretion, disregarding to the procedural terms and not to obey legal authorisation limits are accepted as malversation. It is in dispute in doctrine and practice that the immaterial fact of the crime is malicious but wheter special malicious or general. VII