Türkiye'deki işgücü piyasasının yapısı ve Ankara ili örneği
Structure of labour force in Turkey and sample of Ankara province
  1. Tez No: 147221
  2. Yazar: İHSAN İNAL ZERGEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAYİM YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'nin 1980'li ve 90'h yıllarda uyguladığı yapısal reformların, işgücü piyasasıyla ilgili olarak, bu reformları uygulayanların öngördükleri olumlu sonuçlan (özellikle istihdamda artış) vermediği açıkça görülmüştür. 2001 yılında yaşanan çöküntü, ortadaki sorunları, 1960'tan sonra doğan ve bugün ülke nüfusunun yüzde 60 'im oluşturan kuşakların tanık olmadıkları boyutlara taşımıştır. Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, ülkedeki işsiz sayısının 2000 yılı sonu ile 2003 yılı ortalan arasındaki dönemde iki kat artmış olmasıdır. Bu bağlamda, günümüzde, işsizlik sorunu ve bunun beraberinde gelen istihdam sorunu Türkiye'nin en önemli sosyo ekonomik problemlerinden birisi olmuştur. Bu çerçevede, işgücü piyasasının özelliklerini ve temel eğilimlerini kapsamlı bir şekilde ele alarak işgücü piyasasını yansıtan bir perspektif çizmek bu çalışmaya konu olmuştur. Dünyada ve Türkiye'deki demografik yapı analizini takiben Türkiye'de işgücünün yapısı ortaya konmaya çalışılmış; Ankara ilinde işgücü piyasasının mevcut durumu ortaya konulduktan sonra geleceğe yönelik beklentileri ve işgücü piyasasındaki işgücü ihtiyaçlannı belirlemeye yönelik yapılan bir anket çalışmasıyla, konuya teknik bir bakış açısı sunmak amaçlanmıştır. Yaşadığımız yüz yılın ilk çeyreğinde, işsizlik ile ilgili sorunlar devam etmekte ve istihdam politikalarına ülkeler ilk sırada yer vermektedir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'de ele alman dönemde kayda değer bir istihdam artışı yaşanmamış, ilave olarak işsizlik ciddi boyulara ulaşmıştır. Diğer taraftan Ankara ilinde işgücü piyasasının durumunu ve beklentilerini ortaya koymaya çalışan anket çalışmasının sonuçlan ise, önümüzdeki dönemlerde ekonomide yaşanacağı, yatınmlann artacağı ve yeni işgücüne ihtiyaç duyulacağım öngörmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki işgücü piyasasım kapsamlı bir şekilde ele alarak, güvenilir ve kapsamlı istatistiklerin yer almaya başladığı 1988 yılından 2002 yılma kadar olan sürecinin çözümlemesini yapmak,, bunun yanısıra, Ankara ili işgücü piyasasının beklentilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
With regards to structural reforms implemented in 80s and 90s in Turkey (particularly increase on employment), it has been obviously seen that the expected favourable results, of which have been foreseen by implementators of the structural reforms in terms of labour force market, could not be obtained as anticipated. The financial disaster that broke out in 2001 led the current problems to more complicated dimensions that no one has witnessed to among the people who were bom after 1960s and still forms %60 of the population in the country. Remarkable point that attention should be paid is the number of unemployment that became double during the period from the end of 2000 and mid of 2003. Within this context, today, unemployment has become one of the most important issues of Turkey's socio-economic problems. Within this scope, drawing a perspective reflecting labour force market situation has become the topic of such a study which handle the features and basic trends of labour force market in a comprehensive manner. Following the demographic structure analysis in the world and in Turkey, introducing Structure of Labour Force in Turkey has attempted to put forth the structure of Labour Force in Turkey for consideration. With this study, it has been aimed to have a technical view with a survey conducted for Ankara to summarize the current situation on labour force therein along with expectations and needs in the future in terms of labour force. Within the first quarter of the century, unemployment still has the remarkable importance in the countries' agenda. According to the results of the analysis, there did not happen a considerable increase on employment in Turkey, but unemployment has reached to a critical point. On the other hand, according to the results of the survey conducted for Ankara, it has been foreseen that there will be economic revival, investment increase and more demand on employment on the coming terms. Basic objective of the study concerned is to put forth labour force needs in Ankara for consideration with an extensive sense as well as analysing the period of 1998 -2002 in which the reliable and comprehensive statistical data has been started to collect. VI