Uluslararası Ceza Mahkemesi ve görevine giren suçlar
International Crime Courth and the crimes of its jurisdiction
  1. Tez No: 147222
  2. Yazar: HAMZA İLBEĞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, devletler birçok kez birbirleriyle savaşmışlardır. Özellikle geçen yüzyıl, 86 milyondan fazla insan bu çatışmalar sırasında hayatını kaybetmiştir. Milyonlarca çocuk, kadın ve erkek, insanlığın vicdanını derinden sarsan, bu tahmin edilemeyen zalimlerin kurbanı olmuştur. Her ülke ulusal ve uluslararası suçları kendi ceza yargısına göre yargılar. Fakat bu ulusal yargılamalar, dünyadaki barış, güvenlik ve esenliği tehdit eden bazı suçlan yargılamakta ve suçluların cezalandırılmasında yeterli olmamaktadır. Bu nedenle, küresel barış ve insan hakları konusunda, uluslararası suçlar kavramı hayati öneme haizdir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, savaş suçları ve insan hakları hukuku alanında yaşanan büyük ilerlemeye rağmen, Kamboçya, Bosna Hersek, Ruanda, Kosova, Doğu Timor, son olarak Filistin, Azerbaycan ve Irak' ta yaşanan olaylar, uluslararası toplumun sessizliğini ve buradaki suçların farkında olmadığını ortaya koymuştur. 1990'lı yıllardan sonra Ruanda ve Yugoslavya'da işlenen savaş suçları ile uluslararası hukuku ihlal eden bazı ciddi suçların yargılanması maksadıyla Eski Yugoslavya ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemeleri kurulmuştur. Bu çabaların sonrasında Birleşmiş Milletler Uluslararası Hukuk Komisyonu, Uluslararası Ceza Mahkemesi kurulması için bir statü taslağı hazırlamıştır. 15-17 Temmuz 1998 tarihleri arasında ülke temsilcileri bir araya gelmiş ve Uluslararası Ceza Mahkemesi kuran Roma Statüsünü 120 devlet imzalamıştır. Uluslararası Ceza Mahkemesi 01 Temmuz 2002 tarihinde, 60'ncı ülkenin onama ve kabul işleminin Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine ulaşması ile faaliyete geçmiştir. Bu sürekli ve ulusal yargıyı tamamlayan bir kurum olup, Roma Statüsünde belirtilen uluslararası nitelikteki ciddi suç faillerini yargılayacaktır. Bu çalışmada Uluslararası Ceza Mahkemesi açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde tarihsel süreç, ikinci bölümde mahkemenin organları ve hukuksal ilkeleri kısaca açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, mahkemenin yargılamakla görevli olduğu, statüde belirtilen 4 tip suç (insanlığa karşı suçlar, soykırım suçu, saldırı suçu ve savaş suçu) geniş bir biçimde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During human history, states wared many times. Especially in recent century more than 86 million people died during the fights. Millions of children, women and men have been victims of the unimaginable atrocities that deeply shock the conscience of humanity. Every State can exercise its criminal jurisdiction over national and international crimes. But these national criminal jurisdictions are not sufficient to punish ail guilty people and such grave crimes still threaten the peace, security and well-being of the world. For this reason, the concept of international crimes is vital for the rule of law, human rights, and global peace. Following the Second World War, despite the great progress of the law of war, and the humanitarian law, the inhuman occasions in Cambodia, Bosnia and Herzegovina, Rwanda, Kosova, Eastern Timor, and more recently in Palestinia, Azerbaijan, and Iraq revealed that the international community is still indifferent, and unaware of the war crimes. After 1990's, International Criminal Tribunal for Rwanda and The International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia is established to exercise jurisdiction for war crimes and other serious violations of international law. Following these efforts, United Nations international Law Comission has prepared a statute for an international Criminal Court. During 1 5-1 7 July 1 998, Ministry of Foreign Affairs assembled in Roma and Roma Statute that establish international Criminal Court was signed 120 states, international Criminal Court enter into force in 01 July 2002, after the sixth instriment of ratification, acceptance, approval or accession with the Secretary-General of the United Nations, it shall be permanent institution and shall have the power to exercise its jurisdiction over persons for most serious crimes of international concern, as referred to in Roma Stattute, and shall be complementary to natioal criminal jurisdictions. İn this study, I try to explain international Criminal Court. The historical process in the first chapter, the organs and legal principles of the international Criminal Court in the scond chapter is shortly explained, in the third chapter, the four kinds of crimes, that the court has jurisdiction in accordance with this statute (“crimes against humanity”,“genocide”,“conventional war crimes”and "crimes of aggression), are explained are widely explained.