İkinci Dünya Savaşı ve sonrası dönemde Türkiye'de ideolojik politikanın doğuşu
Making of ideological politics in Turkey in II. World War and subsequent period
  1. Tez No: 147252
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaşanan gelişmelerin Türk iç siyasetine etkilerini incelemektir. Dış dinamiklerin meydana getirdiği değişikliklerin iç siyasette nasıl algılandığı, dalgalı iç politikanın dış baskılardan nasıl etkilendiği, uluslararası ilişkilerin aldığı yeni niteliğin sonuçlarım değerlendirilmeye çalışılmıştır. İkinci Dünya Savaşı yıllarında seslerim kamuoyuna basın yoluyla duyurmaya çalışan ideolojik grupların varlığı değişen uluslararası ilişkiler konsepti içinde değerlendirilmektedir. Ancak bu alanda iktidarın belirleyici rolü olmuştur. İktidar yasal olanakları ile tartışmanın sağ ve sol kutuplan gerektiğinde susturmaktan kaçınmamıştır. Bununla birlikte sağ ve sol grupların çatışmaları da sık sık tekrarlanmıştır. Tartışmanın tarafları ve iktidar, dünyada varolan ideolojik mücadelenin etkisi altında kalarak savaşı yorumlamış ve bu olguya göre hareket etmişlerdir. Tek parti yönetiminden çok partili sisteme geçiş süreci içinde dahi dış dinamiklerin varlığını ve etkisini görmek mümkündür. Zira kutuplaşan tarafsız kalmanın dünya savaşma girmekten daha zor olduğu görüşü iktidar içinde hakimdir. Batı nüfuz bölgesine dahil olmanın zorunlu kıldığı şartların içinde demokrasi, siyasi liberalizasyon ve kapitalist düzen mevcutken, farklı fikir akımlarının yok edilmesi de bu şartlar dahilinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to examine the evalutions of the processes on Turkish internal politics lived during the World War II. The perceptions of the modifications generated by the foreign pressures, the wavely internal politics influenced by the foreign pressures and the results of the new consept of international relations are determined. The existance of the ideological groups which tried to loud their voices to the public by the press was stated in changing irternational relations. But the government had an effective role in this area. The government kept quite the right and the left wings as much as they liked using the legal ways. Also the conflict between the left and right wings has been repeated oftenly. The groups and the government commented the war under existing ideological struggle and kept on going according to this fact. After World War II in the process of multipartial system from monopartial system, it is possible to see the existance and the effect of foreign pressures. Because in the view point of government it was more difficult to remain neutral in the war then living without any support from an ideological allied. Democracy, political liberalization and kapitalist order are the obligations of being participant of Western power region as well as eliminating the contrary thoughts. VI