Feuerbach'ın din yorumu
  1. Tez No: 147251
  2. Yazar: TANZER YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, Feuerbach'ın“Hıristiyanlığın Özü”isimli eserinde çözümlediği dinsel bilincin, onun öz-bilincin doğasına ve insan zihninden kaynaklanan illüzyonların kökenine dair getirdiği açıklamalarda can alıcı bir rol oynadığını ortaya koymaya çalıştım. Bu doğrultuda temel olarak iki tez ortaya kondu. Birincisi, Feuerbach'ın teoloji ya da idealizme yönelttiği eleştirilere temel olan illüzyonlar kaçınılabilir illüzyonlardır ve insan özünün yanlış anlaşılmasını ve yabancılaşmayı ima eder. ikinci tür, dinde istem dışı ve bilinçsizce insan zihninden doğan illüzyonlar doğal illüzyonlardır ve insan doğasını aydınlatmak için ayırt edici işlevlere sahiptir. İlk bölümde, Feuerbach'ın, dolaysız yada dinsel bilinç olarak adlandırdığı öz-bilinçte doğan doğal illüzyonları ve teolojinin aşkınsal insan doğasını tözselleştirmesinden kaynaklanan doğal olmayan illüzyonları onlar aracılığıyla aydınlatmayı amaçladığı ayırt edici stratejileri, yansıtma teorisi ve evirme yöntemi, göstermeye çalıştım, ikinci bölümde Feuerbach'ın,“ben”! tahtından etmek ve ben merkezli öz-bilinci tür bilinciyle değiştirmek anlamına gelen ben-sen diyalektiği aracılığıyla inşa ettiği tür-ontolojisini serimlemeye çalıştım. m
Özet (Çeviri)
In this thesis, I have tried to suggest that the religious consciousness analyzed in the“Essence of Christianity”plays a crucial role in Feuerbach's elaborations about the nature of self-consciousness and his account of illusions arising by the nature of human mind. Toward this, I have argue for two general theses: first that illusions ground his criticism of specific arguments of theology or of idealism is avoidable and implies alienation and misunderstanding of human essence. The second kind illusions are arised unwillingly and unconsciously by the nature of human mind in religion is natural one and has an distinctive functions with respect to illuminate human nature. In the first chapter, I try to show Feuerbach's distinctive strategies, that is, projection theory and transformative method aiming to illuminate natural illusion, arising in what is called immediate or religious consciousness, and unnatural one based on inconsistencies of theology arising with hypostatization of transcendental human nature. In the second chapter, I try to expose Feuerbach's species-ontology that is constructed through l-thou dialectic that means dethroning of self and replacing I- centered self-consciousness with species consciousness. rv