Münci Fikri'nin hayatı, edebi faaliyetleri ve eserlerinin incelenmesi
The life, literary activities ectivities and works of Münci Fikri
  1. Tez No: 147261
  2. Yazar: SEVİLAY HIRA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE KONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Yeni Türk edebiyatında Ara-nesil olarak anılan ve edebî faaliyetlerini Tanzimat'ın ikinci nesli ile 1896'da kesin olarak kurulan Servet-i Fünûn edebî topluluğu arasında göstermiş olan edebiyatçılardan biri de Münci Fikri' dir. Edebî faaliyetlerine çok genç yaşlarında başlamış ve daha sonra Hariciye Nezareti'ndeki görevi nedeniyle edebî çevreden ve edebiyattan kopmuş olan Münci Fikri'nin tespit edilebilmiş, üç romanı, on bir hikâyesi ve üç makalesi bulunmaktadır. Ara-nesil' in realizmi benimsemiş edebiyatçılarından olan Münci Fikri, 1885 ile 1897 yıllan arasında aralıklarla verdiği eserlerinde, bu anlayışı yansıtacak bir tavır sergilemiştir. Yine de onun dönemi içinde dahi dikkat çeken bir edebiyatçı olduğunu söylemek zordur. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Hariciye Nezareti'ndeki görevi gereği İstanbul'dan ve kendisini geliştirebilecek olan çevreden uzaklaşmak zorunda kalmasıdır. ANAHTAR KELİMELER: Devir, nesil, Ara-nesil, hikâye, roman.
Özet (Çeviri)
Münci Fikri was among the literary artists regarded as the intermediary generation in Turkish literature, who has shown his literary activities between the second generation of Tanzimat and the Servet-i Fünûn literary society, which was certainly established by 1896. Three novels, eleven stories and three articles written by Münci Fikri have been determined, who had started literary activities at a very young age, but was forced to break away from literary circles and literature due his post at the Ministry of Foreign Affairs. Among the literary artist of the intermediary generation adopting realism, Münci Fikri has shown an attitude that reflects this view in the works he accomplished with intervals between 1885 and 1897. Still, it is difficult to say that there is any other literary artist that draws more attention in his period. One of the most important reasons for this was that he was forced to stay away from Istanbul and the circle where he could develop himself, due to his post at the Ministry of Foreign Affairs. KEY WORDS: Period, generation, intermediary generation, stroy, novel.