Grafiksel bağlamda kurgusal kolaj
Fictional collage in graphs
  1. Tez No: 147293
  2. Yazar: TURAN YİGİN
  3. Danışmanlar: PROF. SEMİH ŞÜKRÜ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kolaj, sanatsal arayışların en yoğun yaşandığı 20. yüzyılın başlarında yeni bir sanatsal görsellik olarak meydana geldi. Özellikle fotoğrafın icat edilmesinden sonra fotoğraf görüntülerinin grafiksel bağlamda kolaj elemanı olarak kullanılması Dada döneminden günümüze kadar olar süreçte, grafik tasarıma alternatif tasarım olanakları sağladı. Ancak günümüze kadar yapılan bu çalışmalarda, konunun içeriğine göre belirlenen bütün kurgu tek bir tasarım alanına uygulanıyordu. Grafiksel bağlamda kurgusal kolaj, Dada'dan günümüze kadar yapılan kolaj çalışmalarının tekniği ve mantığından esinlenerek hazırlanmış bir çalışmadır. Fakat amaç farklıdır. Kurgusal kolajın temel amacı: görüntüyü bir senaryo dahilinde kurgulayarak, bir çok tasarım alanına bir birinin devamı olan, görüntüye uygun mesaj, mesaja uygun görüntü kavramlarını içinde barındıran kompleks bir tasarım mantığı oluşturmaktır. ANAHTAR KELİMELER: Kolaj, Grafik, Kurgu, Dada, Senaryo
Özet (Çeviri)
V SUMMARY (FICTIONAL COLLAGE IN GRAPHS) Collage occurred as a new artistic visual in the beginning of 20th century in which artistic searches were too intensive. In particular, after the invention of camera, the usage of camera views as a collage tool has supported alternative design opportunities to graphic design from to Dada period up to now. However, in these works that have been up to now, all fictions have been applied to a single design area. In graphics, fictional collage is a work that was prepared by inspiring from techniques and logic of collage works that have been made up to now. However, the aim is different. The main aim of fictional collage is creating complex design logic by setting up the views in a scenario that have continuity in different design areas, and include suitable messages for views and view issues suitable for messages. KEY WORDS: Collage, Graphic, Fiction, Dada, Scenario