Novel model selection criteria on high dimensional biological networks
Yüksek boyutlu biyolojik ağlarda model seçme kriterleri
- Tez No: 555474
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDA PURUTÇUOĞLU GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gaussian grafiksel modeli seyrek biyolojik ağlarda genler arasındaki yönsüz ilişkileri gösterirken kullanılan, kullanışlı bir parametrik metotdur. Yüksek boyutlu biyolojik ağların tahmininde, $l_{1}$-cezalandırmalı tahmin metodu olan grafiksel lasso kullanılmaktadır. Grafiksel lasso metodu değişken seçme prosedürü uygular ve ağdaki seyrekliği belirlemek için düzenlileştirme parametresi kullanılmaktadır. Bu sebeple, bir biyolojik ağda bulunan doğru ilişkileri belirlemek için düzenlileştirme parametresi seçimi büyük önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, biz doğru grafiği elde etmek için cezalandırmalı olabilirlik yaklaşımı ile birlikte bilgi kuramsal metotlar olan CAIC, CAICF ve ICOMP kullanmayı önermekteyiz. Ayrıca, çok yönlü uyarlanabilir regresyon çizgileri modeli, verideki doğrusal olmama ve ağların yüksek boyutundan kaynaklanan kolinerlik problemlerini çözmede başarılı olan parametrik olmayan bir modelleme tekniği olarak sunulabilir. Döngü tabanlı çok değişkenli uyarlanabilir regresyon splineları orjinal olarak genelleştirilmiş çapraz geçerlilik ölçütünü model seçme tekniği olarak kullanırken, biz bu çalışmada model seçme prosedürüne müdahale ederek bizim önerdiğimiz ölçüm kriterlerini kullanıp, doğru ağ yapısını bulmayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Gaussian graphical model (GGM) is an useful tool to describe the undirected associations among the genes in the sparse biological network. To infer such high dimensional biological networks, the $l_{1}$-penalized maximum-likelihood estimation method is used. This approach performs a variable selection procedure by using a regularization parameter which controls the sparsity in the network. Thus, a selection of the regularization parameter becomes crucial to define the true interactions in the biological networks. In this sense, we suggest to combine some information-theoretic measures such as CAIC, CAICF and ICOMP with a penalized likelihood approach in order to yield the true graph. Also, loop-based multivariate adaptive regression splines (LMARS) can be presented as a nonparametric modelling technique which is good at dealing with the problem of nonlinearity and collinearity in the data which the problems arise from high-dimensional networks. In this study, we interfere the model selection procedure of LMARS by applying our measures to find the correct structure, while it has been originally introduced with generalized cross validation as a model selection technique.