Metaverse ekosisteminde arayüz tasarımı
In the metaverse ecosystem interface design
- Tez No: 808825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KINIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türk Dil Kurumunca Türkçe anlam karşılığı literatüre henüz eklenmemiş Metaverse kelimesi“meta”(öte) ve“universe”(evren) sözcüklerinin birleşimi ile evren ötesi anlamında kullanılabilecek bir kavram olarak kurgusal bir evreni ifade etmektedir. 3B sanal dünyalara giriş akıllı gözlükler, VR ya da AR başlıkları üzerinden sağlanmakta, kişiler burada özelleştirilebilir bir dijital avatar haline getirilerek diğer avatarlarla etkileşime girebilmekte, sanal olarak yaratılan farklı ortamlara gezmeye gidebilmekte, oyun oynayabilmekte, konser izleyebilmekte, sanal olarak sosyalleşebilmekte ya da ortak çalışmalar yapabilmektedir. Metaverse kavramı, bilim kurgu dünyası tarafından popüler hale getirilmiş ve sanal gerçeklik oyun dünyalarından sosyal medya platformlarına kadar çok çeşitli sanal ortamları tanımlamak için kullanılmıştır. Potansiyel olarak daha büyük bir öte evrenin parçası haline gelebilecek sanal ortamlar yaratmaya ve geliştirmeye çalışan şirketlerle birlikte, teknoloji endüstrisinde de bir ilgi konusu olmuştur. Halen geliştirmenin ilk aşamalarındadır. Bu bağlamda grafik tasarımcılara düşen görev metaverse uygulamalarının arayüzlerini iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde tasarlamaktan geçmektedir. Metaverse uygulamalarının grafikleri, grafik işleme teknolojisindeki gelişmeler sayesinde son yıllarda önemli ölçüde iyileşmiştir. Büyük miktarda hesaplama gücü ve gerçek dünyadaki nesnelerin ve ortamların ayrıntılı modellemesini gerektirdiğinden, fiziksel dünyadan ayırt edilemeyen tamamen gerçekçi grafikler oluşturmak hala zordur. Bununla birlikte, bir metaverse uygulamasındaki grafiklerin gerçekçiliği birçok kullanıcı için mutlaka en önemli faktör değildir. Grafik tasarımcıların başlıca işi mesajı iletmek için istediği görseli bazen stilize etmek bazense gerçekçi kılmaktır. Pek çok insan, grafiklerin gerçekçilik düzeyi ne olursa olsun, genel sürükleyici deneyimi ve sanal dünyayla anlamlı şekillerde etkileşim kurma becerisiyle daha çok ilgilenecektir.
Özet (Çeviri)
The word Metaverse, which has not yet been added to the literatüre in Turkish by the Turkish Language Association, expresses a fictional universe as a concept that can be used in the sense of beyond the universe with the combination of the words“meta”(beyond) and“universe”(universe). Access to 3D virtual worlds is provided through smart glasses, VR or AR headsets, where people can be transformed into a customizable digital avatar and interact with other avatars, go to different virtual environments, play games, watch concerts, socialize virtually or collaborate. The concept of metaverse has been popularized by the world of science fiction and has been used to describe a wide variety of virtual environments, from virtual reality game worlds to social media platforms. It has also been a topic of interest in the tech industry, with companies trying to create and develop virtual environments that could potentially become part of a larger beyond. It is still in the early stages of development. In this context, the task of graphic designers is to design the interfaces of metaverse applications in a way that provides a good user experience. The graphics of Metaverse applications have improved significantly in recent years, thanks to advances in graphics processing technology. It is still difficult to create completely realistic graphics that are indistinguishable from the physical world, as it requires a large amount of computational power and detailed modeling of real-world objects and environments. However, the realism of graphics in a metaverse application is not necessarily the most important factor for many users. The main job of graphic designers is to sometimes stylize the image they want to convey, and sometimes to make it realistic. Most people will be more interested in the overall immersive experience and the ability to interact with the virtual world in meaningful ways, regardless of the realism of the graphics.