İngilizce öğretmenlerinin öğrencileri motive etme düzeylerinin incelenmesi
A study on the levels of Engilish teachers' motivating the students
  1. Tez No: 147448
  2. Yazar: METİN DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada, İngilizce öğretmenlerinin, öğrencileri motive etme düzeyleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, Konya il merkezindeki İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu okullarda öğretmenlere araştırmanın ölçme aracı uygulanmıştır. Araştırmada tesadüfi eleman örnekleme yaklaşımı uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve öğrencileri motive etme ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları şöyle özetlenebilir: 1. Cinsiyetlerine göre, öğrencileri orta düzeyde kontrol etme davranışı boyutunda gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Diğer boyutlarda anlamlı fark bulunmamıştır. 2. Mezun olunan okul türü açısından, öğrencileri motive etme düzeylerinde farklılık bulunamamıştır. 3. Kıdeme göre öğrencileri motive etme düzeylerinde, farklılık bulunamamıştır. 4. Mesleği isteyerek seçip seçmeme durumuna göre yüksek düzeyde kontrol ve yüksek düzeyde özerklik desteği sağlama davranışı açısından anlamlı farklılık bulunmuştur. Diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. S. Son dönemde mesleki gelişimle ilgili bir çalışmaya katılıp katılmamaları açısından, Orta düzeyde kontrol etme boyutunda gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Diğer boyutlarda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bulgulara dayalı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the levels of English Teachers' motivating the students are observed in terms of several variables. In this study, survey model is employed. The scope of the study is composed by English Teachers working Konya Province Center. Questionnaire was conducted to these teachers. Random sample approach was used in this study. Personal information form and students motivators scale were used in collecting data. The findings of this study can be summarized as follows; 1. There is a significant difference between the groups in the dimensions of students' medium level control behavior according to their sexes. 2. There is no significant difference according to graduation school. 3. There is also no significant difference in students' motivation level according to working year. 4. There is significant difference in terms of high level control and high level autonomy support behavior according to situation of whether they choose their occupation willingly or vice versa. There is no significant difference in the other dimensions. 5. There is a significant difference between the groups in the dimension of medium level control according to the situation of whether they participate in recent research about vocational development or not. There is no significant difference in the other dimensions. Suggestions have been developed according to the findings.