Kazakistan'da yasama ve yürütme erki
Legislation and execution of power in Kazakstan
  1. Tez No: 147483
  2. Yazar: BAHTİYAR TAGAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kamu hukukunun bir dalı olan“anayasa hukuku”, geleneksel olarak, devletin biçimini ana kuruluşlarının, yasama, yürütme ve yargı yetkilerini kullanan hak ve özgürlükleri incelir. Hemen belirtelim ki. anayasa hukuku, yalnız anayasada yer alan kuralları sistemli bir biçimde inceleyen bir hukuk dalı değildir. Biçimsel anlamda bir anayasa olmasa bile, bir anayasa hukuku vardır. Devletin temel kuruluşunu, işleyişini ve ülkedeki siyasal yapıyı düzenleyen tüm hukuk kuralları, anayasa hukukunun kapsamı içine girer. Kısaca belirtmek gerekirse, anayasa hukuku devlet yaşamının hukuksal çerçevesini belirler; devlet yönetiminin uyması gereken ilkeleri ve bunları uygulayacak mekanizmayı gösterir. Devlet örgütlenmiş bir toplumdur. Her örgütlenmiş toplum gibi, devletin de bir düzeni vardır. Buna anayasal düzen denir. Anayasal düzen, Devlet organlarının görev ve yetkilerini, bireylere tanınan hak ve özgürlükleri belirler. Anayasa, devlet yaşamının hukuksal çerçevesini gösterir. Kazakistan Cumhuriyeti için devlet kelimesi kendi devletim daha geniş olarak bağımsızlığımıza kavuştuktan sonra kullanmaya başladık. Bize küçükken sorduklarında“Almatı Başkentim Moskova Vatanım”diyorlardı. Yoksa kendi devletim kendi vatanım Kazakistan demek ne güzel bir şeydir. Kazakistan Cumhuriyeti 'nin devlet sistemine, yarı başkanlık sistemi, devlet iktidarının tek kaynağı halk olduğunu açıkça belirtmiştir. Kazakistan Cumhuriyeti. insanı, onun hayatı, hakları ve özgürlüğünü en yüksek değer olarak kabul eden demokratik ve sosyal hukuk devleti olduğunu Anayasamızın ilk maddesinde kanıtlar. Kazakistan halkı olarak ortak tarihi kader birliği içinde ezeli Kazak topraklan üzerinde devlet kurarken özgürlük, eşitlik ve hoşgörü ülkelerine bağlı barışsever sivil toplum halinde dünya devletleri içinde onurlu bir yer tutmak üzere şimdiki ve gelecek kuşaklar karşısındaki sorumluluğu idrak etmek suretiyle ve egemenlik hakkımızdan hareketle Anayasamızı kabul ettik.
Özet (Çeviri)
105 ABSTRACT“Constitutional Law”, being a branch of Public Law, as a tradition studies a form of basic structure of state, rights and freedom, which are used in legislation, execution and judgement authorities. We have to notice, that Constitutional Law is not only the branch of law that studies rules in a sistematic way in the Constitution. Even if there is no well-formed Constitution, there is Constitutional Law. The Constitutional Law- includes whole law rules that regulate the basic form of state, its procedure and political structure in country. Shortly, the Constitutional Law determines legal frame of the life of state and shows the principles that must be suit in administration of state and mechanism that apply all these. The state is an organized society. Like each organized society, the state also has its own discipline. And it is called a Constitutional discipline. It determines the duties and power of organs of state, rights and freedom of individuals. Constitution shows the legal frame of state life. The phrase“My Country”in the Republic of Kazakstan began to use widely after gaining the independence. In our youth we used to say that“A 1 maty is our capital, Moscow is our motherland”. But what a good thing if you say“Kazakstan is my country and my motherland”. We, the people of Kazakstan, united by a common historical destiny, creating a state on the native land of the Kazaks, recognizing ourselves as a peace loving civil society devoted to the ideals of freedom, equality, and harmony, wishing to occupy a dignified place in the world community, appreciating our high responsibility before present and future generations, and proceeding from sovereign right, adopt this Constitution.