Ceyhun Atuf Kansu'nun 'Sakarya Meydan Savaşı' adlı destanının oyunlaştırılması
- Tez No: 61299
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Biography, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Tiyatro sanatı başlangıcından bu yana destan türü ile sıkı bir bağ kurmuştur. Antik Yunan'da oyun yazarları, Homeros'un İlyada ve Odysseia adlı destanlarından esinlenmişlerdir. Antik Yunan'da yazılan tragedyalar; dythrambos şiirinden kendisine uzanan yolda önemli bir uğrak noktası olan Homeros'tan sonra, mitlerin, sanatsal bir biçim altında kendini ikinci kez ortaya koyuşudur. Tiyatro tarihi boyunca, destanla tiyatro sanatı arasındaki bu bağ önemini korumuştur. Türk halkının ulus olma mücadelesi verdiği Kurtuluş Savaşı'nın Türk sanatçılarını etkilediği ve onlara geniş bir konu alanı hazırladığı bir gerçektir. Türk sanatçıları, bu konuda önemli eserler vermişlerdir. Ancak; Cumhuriyet Dönemi Türk Tiyatrosu'nun, Kurtuluş Savaşı'nı anlatan eserler konusundaki birikimi tartışma konusudur. Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olma özelliğini taşıyan Sakarya Meydan Savaşı; yakın tarih içinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma; Ceyhun Atuf Kansu'nun“Sakarya Meydan Savaşı”adlı destanının oyunlaştırılmasmı konu almaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theatre Art has been entirely close with the legends, since the beginning of the history dramatic arts. In the age of Ancient Greek, play-writers have influenced by Homer' s legends of İlliada and Odysseia. Ancient Greek Tragedia' s, on their improvement procedure starting from dythrambos poetic myths till and after Homer, have been used, for the second time but in an artistic form. All through the evaluation history of Theatre, these close encounters between the stage and the legends have been kept alive. Turkish National Independence War has impressed national artists in all fields. So they produced significant artistic products concerning the battle and the people. However, the experience of the reality which have been reflected in to the plays, concerning the war, can be considerably discussed.“Sakarya Field War”is a very specific and strategic struggle in the war. This dissertation study is mainly concerned with the dramatization of the poem based on the“Sakarya Field War Legend”which has been written by Ceyhun Atuf Kansu. V