The effects of foreign language learning strategies and cognitive behaviors of students on their success in foreign language learning
Yabancı dil öğrenme stratejilerinin ve bilişsel giriş davranışlarının öğrenci başarısı üzerindeki etkileri
- Tez No: 147506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma dil öğrenme stratejileri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, dil öğrenme stilleri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi hedeflemiştir. Öğrenme strateji ve stillerinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini incelemek için Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi bölümü ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf toplam 355 öğrenciye bir anket uygulanmıştır. Birinci bölümde, araştırmanın geçmişi, problemin belirtilmesi, çalışmanın amacı ve konusu, sınırlan sunulmuştur. ikinci bölüm, literatür taramasını içermektedir. Bu bölümde öğrenme stil ve stratejilerinin tanımları yapılmış ve ayrıca strateji ve stilleri aynı zamanda dil öğrenmeyi etkileyen farklı değişkenler incelenmiştir. Üçüncü bölüm öğrenme stratejilerinin dört dil öğrenme becerisi üzerindeki rolünü incelemiş ve hangi öğrenme stratejisinin hangi beceriye katkı sağladığı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise farklı dilbilimcilerin öğrenme stratejileri üzerine değişik tanım ve sınıflandırmaları gösterilmiş ve bunun yam sıra strateji ve stillerin ne olduğu ortaya konulmuştur. Bu bölümde öğrenme stratejilerinin nasıl ve hangi metotlar izlenerek öğretileceği belirtilmiştir. Son bölümde istatistiksel çalışma ile ilgili bilgi verilir. Anketlerin ve istatistiklerin yorumu, veri analizleri, değişkenler ve denekler bu bölümde yer alır. Ayrıca çalışmanın bulguları tablo yorumlan ile verilir. Sonuç bölümünde özet çalışmanın bulgulan öğretmen ve öğrencilere dil öğrenme stratejileri üzerine öneriler yer alır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and analyze the relationship between language learning strategies and success of students. It also aims to determine and investigate the relationship between language learning styles and students success. In order to examine the effects of both learning strategies and styles a questionnaire is administrated to 355 2nd,3rd and 4th grade students at Selçuk University, Faculty of Education, Language Teaching Department. In the first chapter, the background to the study, statement of the problem and purpose of the study are presented. The second chapter deals with the review of the literature related to the matter in question. This part focuses on the definitions of the language learning strategy and styles types. This chapter also includes different variables which affect the learning strategy and style use. In the third chapter, the role of language learning strategies in four skills is examined. Suitable strategies for learning skills are indicated. The fourth chapter gives different definitions and classifications of different methodologists. It also indicates that how learning strategies are taught. In the last chapter, the information related to the statistical study is given. The data collection, data analysis, variables, and participants (subjects) take part here. In the end, the results of the study are given through interpretation of tables. In“conclusion”, the findings of this study, suggestions for teachers and learners about effects of language learning strategy and style are presented.Bu çalışma dil öğrenme stratejileri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, dil öğrenme stilleri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemeyi hedeflemiştir. Öğrenme strateji ve stillerinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisini incelemek için Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi bölümü ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf toplam 355 öğrenciye bir anket uygulanmıştır. Birinci bölümde, araştırmanın geçmişi, problemin belirtilmesi, çalışmanın amacı ve konusu, sınırlan sunulmuştur. ikinci bölüm, literatür taramasını içermektedir. Bu bölümde öğrenme stil ve stratejilerinin tanımları yapılmış ve ayrıca strateji ve stilleri aynı zamanda dil öğrenmeyi etkileyen farklı değişkenler incelenmiştir. Üçüncü bölüm öğrenme stratejilerinin dört dil öğrenme becerisi üzerindeki rolünü incelemiş ve hangi öğrenme stratejisinin hangi beceriye katkı sağladığı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde ise farklı dilbilimcilerin öğrenme stratejileri üzerine değişik tanım ve sınıflandırmaları gösterilmiş ve bunun yam sıra strateji ve stillerin ne olduğu ortaya konulmuştur. Bu bölümde öğrenme stratejilerinin nasıl ve hangi metotlar izlenerek öğretileceği belirtilmiştir. Son bölümde istatistiksel çalışma ile ilgili bilgi verilir. Anketlerin ve istatistiklerin yorumu, veri analizleri, değişkenler ve denekler bu bölümde yer alır. Ayrıca çalışmanın bulguları tablo yorumlan ile verilir. Sonuç bölümünde özet çalışmanın bulgulan öğretmen ve öğrencilere dil öğrenme stratejileri üzerine öneriler yer alır.