Beş-altı yaş okul öncesi dönemi çocukları için geliştirilecek beslenme eğitimi programlarının çocukların beslenme ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının etkisi
  1. Tez No: 32712
  2. Yazar: ÇİĞDEM AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN MERDOL KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
15 ÖZET Beş - altı yaş okul öncesi çağı çocuklarına verilen beslenme eğitiminin, çocukların bilgi düzeylerine ve yemek yeme ile artık bırakma durumlarına etkisini saptamak amacı ile Jandarma gündüzbakımevi ve Milli Piyango kreşi ve bakımevinde, konu ile ilgili araştırma yapılmıştır. Uygulama için 60 kişilik deney ve 50 kişilik kontrol grubu oluşturulmuş, eğitim programı sadece deney grubuna uygulanmıştır. Eğitimden önce ve eğitimden sonra çocuklara bilgi ölçme testleri yapılmış ve aradaki fark çok önemli bulunmuştur. Çocukların beslenme bilgi düzeyleri artmıştır. Çocukların evdeki ve kurumdaki beslenme alışkanlıkları ve artık bırakma durumlarına bakılmış ve eğitimden önce ve eğitimden sonra fazla bir fark görülememekle birlikte süt-yoğurt, sebze ve meyve tüketiminde artış olduğu saptanmıştır. Eğitimin etkisiyle sebzelerden en çok ıspanak, meyvelerden de portakal tüketimi yüksek oranda bulunmuştur. Eğitimin çocuğun beslenme alışkanlıklarına yansıyabilmesi için daha uzun süre tekrara yer verilerek konuların teker teker pekiştirilerek anlatılması sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, Kreş ve gündüzbakımevi gibi okul öncesi eğitimi veren kurumlarda beslenme eğitimine de yer verilmesi, eğitim programları saptanması, bu alandaki araç gereçlerin geliştirilmesi, eğitici elemanlar yetiştirilmesi, etkin yayın araçları ile ulusal Beslenme Kitle Haberleşme Programlarnın saptanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY A research has been done Military Nursery School and Milli Lottary Nursery in order to find out the effects of eating education given to 5-6 years old pre-school children on their information levels, the situation of eating and the state of remaing the food A 60 person of experement and a 50 person of control groups are formed for the application. Education programme is only implemented applied on the experement group. Tests are given to the children for checking their knowledge either before or after the education and it has been understood that there was a great difference between them. The levels of children's eating knowledge have been increased. The state of eating habits and remaining food at home and at the nursery school are compared and found out that although there is not any important difference before and after the education, an increase has occured in the consumption of milk-yoghurt, vegetable and fruit with the benefit of the education, it's seen that the consumption of spinach among vegetables and orange among fruits have increased mostly. It has been concluded that the education must be repeated for a long time and the subjects should be strengthened one by one in order to be effective on the eating habits of children. So, eating education in pre-school institutions like nursery schools and nursery homes should be implemented, education programmes should be determined, spesific devices and materials should be developed a instructors should be educated, a National Eating Mass Commication Programmes by the way of effective media elements should be construted.