Adana vilayeti Müdafaa-İ Hukuk Cemiyeti Reisi Ahmet Remzi (Yüreğir) Bey
Mr.Ahmet Remzi who is the leader of Defence Society of Adana Province
- Tez No: 147687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mondros Mütarekesi'ne göre Türk vatanı yer yer işgale uğrarken 1918 yılı sonlarına doğru Adana ve havalisi Fransız-İngiliz ortak işgaline uğramış, bir müddet sonra“Suriye İtilaihamesi”gereği bu yöreler tamamen Fransız işgaline bırakılmıştı. Adanalı bir öğretmen olan Ahmet Remzi Bey yapılan bu haksız işgale karşı Yeni Adana Gazetesi ile Çukurovaîıların sesini duyurmaya çalışmış ve bunun üzerine Fransızlar tarafindan bir müddet sonra gazetesi kapatılmıştır. Evinde yapılan aramalarda ele geçen silah ve cephanelerden dolayı işgal yöneticileri tarafindan hakkında idam karan verilmesi üzerine; çarşaf içerisinde Adana' dan Boğazlıyan'a kaçmıştır. Sivas Kongresi'nden sonra, Mustafa Kemal Paşa ile haberleşen Ahmet Remzi Bey, Adana Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin Kayseri' de açılması için gerekli izni almış ve cemiyeti faaliyete geçirmiştir. Mustafa Kemal Paşa ile Kayseri' de görüşen Ahmet Remzi Bey, o günlerde siyasi bir deyim olarak kullanılan“Kilikya”adının cemiyetin ismine eklenip Kilikya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti olarak, 11. Fırka'nın Niğde'de olması dolayısıyla Niğde'ye taşımak için görevlendirilmiştir. Ahmet Remzi Bey Kilikya Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'ni, Milli Kuvvetlerin eline geçmesinden sonra Karaisalı'ya, 5 Ağustos 1920 tarihinde düzenlenen Pozantı Kongresi'nden sonra da Pozantı'ya nakletmiş ve Pozantı'da kurulan Geçici Adana Vilayet Teşkilatı'nda, Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. İstihbarat ve Matbuat Umum Müdürlüğü'ne bağlı olan Adana İstihbarat Müdürlüğü vazifesiyle de bölgedeki haberleri, sağlıklı bir şekilde Ankara'ya ulaştırmıştır. Bunun dışında Pozantı'da yeniden yayın hayatına başlayan Yeni Adana Gazetesi vasıtasıyla da Milli Kuvvetler lehine propaganda faaliyeti de göstererek Adana Milli Mücadeîesi'ne emeği geçen şahsiyetlerden birisi olmuştur. Anahtar Kelimden Ahmet Remzi Bey, Kilikya, Yeni Adana Gazetesi, Adana Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Niğde
Özet (Çeviri)
According to Mondros agreement; While Turkish country was occupied partly until the end of 19 18 Adana and its regions had been occupied by French-English, after a while this regions was completely occupid by French, with“Syrian Agreement”, Mr. Ahmet Remzi, who is a teacher in Adana, had tried to announce the voice of the people of Çukurova via“Yeni Adana Gazetesi”againts this unfair occupation. After that his newspaper was closed, by Frenchs, Because of weapons and ammunitions which were caught in his house, occupation directors had given desicion of execution and so, he escaped from Adana to Boğazlıyan in bed sheet. After Sivas Congress, Mr. Ahmet Remzi who communicated with Mustafâ Kemal Pasha, took the necessary permission for Adana Defence Law Society's beingopened in Kayseri, and he made the union active. Mr. Ahmet Remzi who met with Mustafa Kemal Pasha in Kayseri, name of“Cilicia”added to society's name and he was charged for carrying Kilikya Defence Law Society to Niğde, because of the presence of SH. Fırka' in Niğde. Mr. Ahmet Remzi carried this society to Karaisalı and after Pozantı Cogress in 5 August 1920, carrying to Pozantı, and he was a member in Municipality Couincil in Pozantı. After that he had charped with Adana Communicate director so, the news which in regionto bring Ankara with good healty. Other that, He started New Adana Newspaper again, So, he had activity about National Strongs, and he was one of person to work hard in Adana National Struggle. Key words; Mr. Ahmet Remzi, Ciiicia, New Adana Newspaper, Adana Defence Law Society, Nİğde