Tarık Buğra'nın yayınlanmış romanlarındaki kadın kahramanlar
The heroines in Tarık Buğra's novels which have been published
  1. Tez No: 147745
  2. Yazar: ŞEREFNUR ATİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Muharrem Dayanç Bu çalışmanın amacı, Çağdaş Türk Edebiyatı yazarlarından Tank Buğra'nın yayınlanmış romanlanndaki kadın kahramanları incelemektir. Çalışmayı yaparken; Tarık Buğra'nın tamamlanamamış otobiyografik çalışması olan Güneş Rengi Bir Yığın Yaprak ile yazar hakkında yapılmış olan diğer biyografik çalışmalar öncelikle okunmuş ve pek çok eleştirmen tarafından yazarın romanlarının çeşitli yönleriyle ilgili olarak yazılan eleştiri yazılan derlenmiştir. Yazann eşi Hatice Bilen Buğra Hanımın, sorularımıza verdiği cevaplar da, çalışmamıza ışık tutmuştur. Çalışmanın sonunda, yazann yayınlanmış on bir tane romanından üçünde bulunan baş kadın kahramanların sorunlu ruhsal yapılarından dolayı“kin ve intikam”duygularıyla hareket ederek trajik son yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the heroines in Tank Buğra's, one of the contemporary Turkish Literature writers, novels which have been published. During the study,“Güneş Rengi Bir Yığın Yaprak”which is Tank Buğra's incomplete autobiographic novel and the other autobiographic works which have been written about the author have been read preeminently and criticism documents which have been written by critics about the different sides of his novels. At the end of the study the result that has been reached is the main heroines in the three of the author's eleven published novels have lived tragic end behaving with the grudge and revenge because of their injured souls.