Uluslararası ticarette lojistik köylerin ihracat sürecine etkileri: Konya ili örneği
Effects of logistics villages to export process in international trade: The case of Konya province
- Tez No: 472029
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile birlikte oluşan rekabetin uluslararası alanlara yayılması ve bu rekabet koşullarının zorlu bir hal alması, işletmelerin üretim ve pazarlama süreçlerini doğrudan etkilemiştir. Böylesine zorlu bir rekabet ortamında işletmelerin maliyetlerini en aza indirgeyip, ürünlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde tüketicilere ulaştırma noktasında lojistik faaliyetlerin öneminin farkına varmışlardır. Yaşanan bu gelişmeler doğrultusunda lojistik faaliyetler, işletmeler açısından temel bir süreç haline gelmiştir. Lojistik faaliyetlerin önem kazanması ve pazarlama sürecinde işletmelerin giderlerinin önemli bir kısmını oluşturması lojistik köyleri gündeme getirmiştir. Bu durum, lojistik köylerin oluşumunu ve gelişimini sağlamıştır. Bu çalışmada pazarlama ve lojistik kavramları açıklanmış, ihracat kavramı ile birlikte lojistik köylerin faydalarından, yapısından, özelliklerinden bahsedilmiştir. Dünyadaki lojistik köyler incelenerek lojistik köylerin ihracat yapan işletmelere, bulundukları bölgeye ve ülkemize sağlayacağı yararlar anlatılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Konya ilinde faaliyet gösteren 181 ihracatçı firmanın yöneticilerinin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında anket yoluyla lojistik köy algısı ölçülerek, SPSS programı aracılığıyla veriler analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. İşletmelerin firma özellikleri belirlenmiş ve lojistik köy algıları ölçülmüştür. Araştırmanın amacı, ülkedeki ekonomik büyüme içerisinde, Konya ilinde bulunan ihracat firmalarının lojistik köy eğilimlerini ve ihracat performanslarının lojistik köy ihracat ilişkisi çerçevesinde dış ticaretteki rolünü belirlemeye çalışmaktadır. İhracat yapan firmalardaki lojistik köy algısı ölçülerek ihracat sürecine etkisi ve rolü incelenmiştir. Lojistik köylere Konya özelinde farkındalık yaratılmak amaçlanmıştır. Araştırmamızda elde ettiğimiz önemli bulgularda ise lojistik köylerin nakliye maliyetini azaltacağına, nakliye aracı bulmadaki zorlukları ortadan kaldıracağına ve parsiyel yük sevkiyatını kolaylaştıracağı görülmüştür. Sonuç olarak araştırmamızda ihracat yapan firma yöneticilerinin büyük bir çoğunluğunun lojistik köylerin ihracat sürecine olumlu etkileri olacağını belirtmişlerdir. Lojistik köylerle birlikte ihracat performansının da artacağı ve lojistik maliyetlerin azalacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The spread of competition in the international arena, coupled with the impact of globalization, and the difficulty of these competitive conditions have directly affected the production and marketing processes of enterprises.In such a challenging competitive environment, they have realized the importance of logistics activities at the point of reducing the costs of enterprises the most and delivering their products to consumers quickly and reliably. In line with these developments, logistics activities have become a fundamental process in terms of businesses. The importance of logistics activities and the fact that the marketing process constitutes a significant part of the expenses of the enterprises has brought logistics villagers to the agenda. This has provided the formation and development of logistical villages. In this study, the concepts of marketing and logistics are explained, together with the concept of export, the benefits, characteristics and characteristics of logistics villagers are mentioned. By analyzing the logistics villagers around the world, it has been tried to explain the benefits that logistics villagers can provide to the exporting enterprises, their regions and countries. In this context, 181 exporters operating in the province of Konya measured logistic village perception through surveys in May, June and July and analyzed and interpreted data through SPSS program. Company characteristics of enterprises are determined and logistic village perceptions are measured. The purpose of the study is to determine the logistic village trends of the export companies in Konya province and the role of export performance in foreign trade within the logistic village export relation in the economic growth in the country. The logistic village sense in the exporting firms was measured and its effect and role in the export process were examined. It is aimed to create awareness for logistics villages Konya. Significant findings in our research show that logistics villages will reduce the cost of transport, ease the difficulties of finding a transport vehicle, and facilitate partial shipments. As a result, most of the firms that exported our research indicated that logistics villagers have a positive effect on the export process. Together with logistics villages, export performance has also been increased and logistics costs have been reduced.