Rum Fetreti -Yunan isyanı ve teşekkülü- (Tahlil ve transkripsiyon)
Greek Interregnum -Greek uprising and its development- (Transcription and analsis)
  1. Tez No: 147758
  2. Yazar: VOLKAN MARTTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEZMİ KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, 19. yüzyılda yaşamış olan Şûrâ-yı Devlet a'zalığmdan emekli Mehemmed Mansûr'un Rum Fetreti adlı yazma eserin, ilmi değerinin tahlilini ve transkripsiyonu gerçekleştirmektir. Çalışmada metot olarak, ele aldığımız yazmaların bu alandaki eserler ile karşılaştırılarak verdiği bilgiler çerçevesinde ilmi değerinin tespiti edilmesi ve yazma eserlerin mutedil transkripsiyon ile latin harflerine çevrilmesi şeklinde uygulanmıştır. Sonuç olarak, özellikle Yunanistan Devleti'nin ortaya çıkışında, Eflâk ve Boğdan olayları ile Tepedelenli Ali Paşa ve Mora İsyanı'na dair durumun gelişme aşamaları bu alanda çalışacak olan araştırmacılara yeni bilgiler sunmaktadır. Varlığı adeta unutulan iki cilt değeri oranında bilim dünyasına kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to transcribe and make a scientific analysis of the work titled“Rum Fetreti”, written down in the 1 9th Century by Mehmed Mansur, an old member of the Council of State. In transcribing the text, those common transcription rules currently in use are utilized. As to the analysis of the text scientifically, other manuscripts of the same content and the comparisons made between them have been the starting point of the study. In the final analysis, as far the emergence of Greece as an independent state is concerned in particular, new information is provided on the contemporary developments in Wallachia and Moldawia; Tepedelenli Ali Paşa and the late phases of the Morean Revolt and this almost-forgotton work of two volumes has been lent to the world of science