Yeni ekonomik düzende e-devlet ve dijital para: Dijital para ile yeni bir harcama ve vergilendirme önerisi
E-goverment and digital money in new economic structurea new spending with digital money and taxation proposal
- Tez No: 147759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURULLAH UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayi Devrimiyle feodal yapıdan kurtularak sanayi toplumuna geçen ve değişen çevresel koşullara ayak uydurmak zorunda kalan insanlık, eski ekonomik düzende her şeye rağmen üretimi yönlendirmiş ve yönetmiştir. Bu yönlendirme sonucunda 1950'li yıllarda gelişen bilgisayar teknolojisi ve bu teknolojinin yaşantımızın her alanına girmesi sonucunda e-ticaretin günden güne artması insanların hayatını kolaylaştırmıştır. Buna karşın, kendisini gelişen teknoloji doğrultusunda yenileyemeyen devletler, vatandaşlarına karşı olan görevlerini yerine getirirken sıkıntı çekmekte, kayıt altına girmek istemeyen potansiyel mükelleflerini kayıt altına almakta zorlanmaktadırlar. Devletler, yeni ekonomik düzen içerisinde tüm kurumlarını, özellikle Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi'nin e-devlet yönünde yeniden yapılandırılması ile gelirlerini günü gününe takip edebilir, takip ettiği gelirlerini anında ve kaynağında vergilendirerek ekonomik gücünü daha iyi kavrayabilir, bunun sonucunda da ileriye dönük kararlarını daha kolay alabilir hale gelmelidir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan bu çalışmada, hedeflenen yapıya ilişkin bir öneriye yer verilmiştir. Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi Yeni Ekonomi, Yönetişim, Dijital Para, E-Vergi, E-Gelir
Özet (Çeviri)
Mankind, that evolved into an industrial structure by getting rid of feudal structure through Industrial Revolution and that has changed through developing, has directed and managed production despite everything. As a result of this orientation, computer technology that has been evolving since 1950's has been taken a bigger part in our lives, results in increasing use of e-commerce made people's lives easier. However, the governments which have not been able to adopt themselves to improving technology are having difficulties in fulfilling their duties to their citizens and registering the tax obligates that do not want to be registered. Within the new economic system, governments are able to check public revenues punctually by means of reshaping their all institutions especially Income Administration office of the Ministry of Finance with respect to e-government approach. Governments may comprehend their economic power precisely by taxation of their income in an instant at the source; therefore they are able to make their futuristic decisions easier. In this study that was made to serve the aim of e-government, a model proposal is made for the targeted structure. Key words : New Economics, Governance,