Okulların güçlü okul kültürü özelliklerine sahip olma düzeyleri
The role and importance of storng organizational culture in school administration
  1. Tez No: 147760
  2. Yazar: HAMİDE ÖZLEM SEKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim ve ortaöğretim okullarının güçlü okul kültürü özelliklerine sahip olma düzeyi ve bunun eğitim yönetimi ve uygulamalarındaki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında Afyon il merkezinde görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı^ araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Okulların törenler, değerler, inançlar ve idari uygulamalar boyutlarında söz konusu özelliklere sahip olma düzeyinin okulların bulunduğu sosyo-ekonomik çevreye göre farklılık gösterip göstermediği t testi ile; okul türü ve okul müdürünün kişisel özelliklerine (yaş, kıdem, branş, yöneticilik görev yılı, eğitim düzeyi) ilişkin farklılıklar varyans analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; güçlü okul kültürü özelliklerine sahip olan okulların merkez okulları ile Anadolu liselerinin olduğu, okul müdürünün kişisel özelliklerine göre de, okulların okul yönetimi uygulamalarında güçlü okul kültürüne sahip olma düzeyinin farklılaştığı görülmüştür. Ortaöğretim okullarının, başarı göstergeleri ile okul yönetimi uygulamalarında güçlü okul kültürü özelliklerine sahip olma düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş; güçlü okul kültürü özelliklerine sahip olan okulların diğer okullara göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the role and importance of strong organizational culture in school administration was examined. Data were collected from teachers who work in elemantary and secondary schools in the city of Afyon during the school year of 2002-2003. In analysing data, / test was used to determine whether the strong school culture differences according to socio-economic level of schools; variation analysis and Tukey tests were used to determine whether the strong school culture differs interms of the school type and characteristics of principals (age, seniority, branch, year in administor, level of education). In addition, correlation analysis was used to examine the relationship between strong school culture and the school success. Results of the study indicated that the centre schools and anatolia high schools had strong school culture features. The resaults of the study was also indicated that there was a strong relationship between strong school culture and school sucess.