Thef and losses in Turkish electricity sector: Empirical analysis and implications for tariff design
Türk elektrik sektöründe kayıp ve kaçaklar: Ampirik analiz ve tarife tasarımına etkisi
  1. Tez No: 147766
  2. Yazar: ERAY GÜMÜŞDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZAK ATİYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
1980'lerden bu yana elektrik sektörü bir çok ülkede verimlilik ve gelişim sağlamak için özelleştirme ve liberalleşme sürecine girmiştir. Liberalleşme ve özelleştirme ancak özelleştirilmiş kurumlar merkezi hükümetten herhangi bir finansal destek almadan kendi ayaklan üzerinde durabildiği zaman başarılı olabilir. Bunun tek istisnası sadece evrensel servis gibi sosyal amaçlar olabilir. Türkiye için elektrik sektöründeki serbestleşme ve özelleştirme karşısındaki en önemli engellerden biri bölgeler arasında büyük maliyet asimetrileri yaratan kayıp ve kaçaklardır. Diğer dünya devletlerine göre kayıp kaçak maliyetleri aşın yüksektir ve bu da yapılmak istenen reformun ekonomik ve siyasi olabilirliğini tehdit etmektedir. Bu yükseklisans tezinde bölgeler arasıdaki muazzam kayıp ve kaçak farklılıklanna neden olan faktörlerin tanımlanması için ekonometrik bir çalışma yapılmıştır. Bu faktörler tanımlandıktan sonra, ampirik çalışma sonuçlannm özelleştirme ve tarife tasarımına iması sübvansiyon mekhanizması dahil olmak üzere değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, electricity industries in many countries have been undergoing privatization and liberalization in order to generate improvements in efficiency and quality. Liberalization and privatization can only be successful if privatized utilities can be financially viable on their own and not rely on government subsidies except for those that are designed for social objectives such as universal service. In the case of Turkey, an important impediment to privatization and liberalization are thefts and losses that generate large asymmetries in costs across different regions. In international comparisons these costs are exceptionally high and they threaten the economic and political feasibility of reform. This master thesis undertakes an econometric analysis to identify factors that cause such large variances in electricity theft-losses across different regions of Turkey. Once these factors are identified, empirical results are then used to derive implications for both privatizations as well as principles that should guide tariff design, including possible subsidy mechanisms. IV