İlköğretimde kullanılan etkileşimli CD'lerin görsel açıdan çözümlenmesi ve öneriler
Visual analysis of interactive CD in primary schools and suggestions
- Tez No: 147871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İlköğretim kurumlarında kullanılan bir çok eğitim aracı bulunmaktadır. Bu eğitim araçları içinde eğitim CD'leri ön plana çıkmaktadır. Modern teknolojinin olanaklarıyla hazırlanmış olan eğitim CD'lerinin ereği, doğru belirlenmiş olmasına rağmen, alıcıya bilginin aktarılmasında yardımcı olacak görsel tasarımların, genellikle uzman tasarımcılar tarafından yapılmadığı gözlemlenmiştir. İlköğretimde kullanılan etkileşimli eğitim CD'leri, eğitim alanında olduğu gibi, görsel tasarım alanında da kullanımı yenidir. Eğitim CD' si ekran tasarımım oluşturan öğeler, diğer tasarım ürünlerindeki öğelerle aynı özelliktedir. Birden çok ara yüzden oluşması, hareketli görüntüler içermesi gibi yeni tasarım sorunlarının çözümü araştırmamızın kapsamı içindedir. Eğitim CD'leri etküeşimli özelliği ile, çocuğun etkin katılımım sağlayarak yaratıcılığımn ve düşünsel etkinliliğinin geüşimine çok yönlü katkı veren, çağdaş bir eğitim aracı olarak önemi artmaktadır. Araştırmanın son bölümünde, İlköğretimde kullanılan etkileşimli Eğitim CD'lerinin görsel iletişim elemanlarının aynntılannna bakılarak çözümlenmesine olanak sağlayan çözümleme örneği oluşturulmuştur. Elli adet eğitim CD'si incelenmiş ve içerisinden seçilen farklı iki konuda hazırlanmış eğitim CD'sine, bu çözümleme örneği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are various education means which are used in primary and secondary schools. The education CDs have recently gained great importance among them. It was observed that the visual designs, which function as a communicate of information to the end users, were not generally communicate by professional designers though the aim of the CDs were well defined. Interactive education CDs used in the primary schools are relatively new in visual design area as well as in education fields. The elements of the interface designs of the educational CDs are similar to that of other design products. New solutions to the design problems are covered in our research such as having various pages, and animated images. Being one of the contemporary education instruments gains a great importance by providing the pupils' active participation which gives many useful contributions to the development of the pupils' creativity and analytic thinking ability due to the interaction property of the educational CDs. At the final section of the research, by illustrating the visual communication elements of the interactive education CDs which are used in the primary schools forms a clarification for solving such an analysis of the stated problem. In this research, 50 educational CDs were examined and context analysis was applied to the educational CD according to two different chosen topics within these educational CDs.