Etkileşimli (interactive) öğretimin sanat eğitimine katkısı (İlköğretim birinci kademe 5. sınıf resim-iş dersinin bilgisayar destekli öğretimi uygulama örneği)
The contribution interactive supported art education (the contribution of computer supported instruction in 5. grade work shop pattern)
- Tez No: 145024
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisinin hızla gelişmesi ve gidetek yaygınlaşması etkileşimli öğretimi önemli kılmıştır. Bilgisayarın hem işiterek, hem görerek hem de yaparak öğrenmeyi desteklemesi 'bilgisayar destekli öğretim'in önemini arttırmış ve birçok ülkenin eğitim programında yer almaşım sağlamıştır. Bilgisayarın bir eğitim aracı olarak kullanılması ve çeşitli derslere yönelik etkileşimli eğitim CD'lerinin oluşturulmasıyla eğitime yeni materyaller sunulmuştur. Eğitimin birçok alanında yaygın olarak kullanılan bu yeni ders materyallerine sanat eğitiminde de ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan bu çalışmayla, etkileşimli öğretimin sanat eğitimine katkısı araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilköğretim 5. sınıf resim-iş dersi için örnek bir etkileşimli sanat eğitimi CD'si oluşturulmuş ve Ankara'da bir ilköğretim okulunda uygulama yapılmıştır. Uygulama başında ve sonunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerine başarı testi verilerek davranış değişiklikleri saptanmaya çalışılmıştır. Uygulama süresince elde edilen verilerin tasnif ve değerlendirmesi yapılarak bulgular ve yorum bölümü oluşturulmuştur. Araştırma bulguları genel olarak; bilgisayar destekli sanat eğitimi uygulamasının, geleneksel öğretime göre öğrencilerin başarı puanlarında önemli ölçüde artış sağladığı yönündedir. Bulgulardan hareketle, bilgisayar destekli öğretimin sanat eğitimine katkı sağladığı sonucuna varılmış ve yetkililere gerekli Önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The fact that computer tecnology has devolepped fast and bocome widespread gradually made the education with interaction important. That the computer supported the education both by hearing, seeing and doing has increased the importance of the education with computer-supported and enabled to take place in the education programmes many countries. New meterials were submitted into education with being used a computer as education means and formed interaction education CD's directed to various lessons. This new lesson meterials which is used commanly in a lot of areas of education is needed in the art education as well. With this study done, it was reserched whether the education with interaction contributed to the art education. Therefore, it was formed an exemplary art education with interaction for art lesson in the 5th classroom of primary school. At the beginning and last of application, it was tried to determine the changement of behaviour by being given a success test to the students of experiment and control group. During the application, it was formed findings and comment, being done classification and evalvation of data obtained. The research findings is generally of the opinion that the application of art education computer-supported did a considerable increase in the succes point of the students in stead of traditional education. As a consequence of findings, it has been deduced that the education with computer-supported contributed to the art education and it was made a necessary suggestion to the authorities.