Değişim mühendisliği ve banka yöneticilerinin değişim mühendisliğine bakış açıları üzerine bir araştırma
Reengineering and a research on the viewpoints of bank administrators on reengineering
- Tez No: 147903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
1990'larm küresel ekonomisinde hızla değişen çevre şartlarına uyum sağlamak isteyen işletmeler farklı yönetim teknikleri ve yaklaşımları benimsemeye başlamışlardır. Bu tekniklerden biri ve üzerinde en fazla konuşulup tartışılmış olanı değişim mühendisliği'dir. Örgüt süreçlerine değişim mühendisliğini uygulama kararını alan bir örgütte değişim mühendisliği uygulamasına paralel olarak bir başarısızlığın oluşması doğaldır. Ancak değişim mühendisliğinin örgütler üzerinde sağlayacağı faydalar da açıktır. Bu çalışma teori ve uygulamalı kısımlardan oluşmaktadır. Bu çalışmanın teorik kısmında ana hatlarıyla değişim mühendisliği kavramı ele alınmıştır. İlaveten uygulama kısmında ise Kayseri ilinde faaliyet gösteren bankacılık sektörü yöneticileri ile görüşülmüş ve değişim mühendisliği hakkındaki görüşlerini almak için anket yapılmıştır. Anketler değerlendirilerek sonuçlan yüzdelik ifadelerle özetleyen tablolar hazırlanmıştır. Tüm değişim çabalarında olduğu gibi değişim mühendisliğinde de başarının insan, örgüt, teknoloji ve üst yönetimin tam bir iş birliği ile edinilebileceği açık bir şekilde anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The businesses, that desire to adopt themselves to the rapidly changing enviromental conditions of global economy of the 1990's, started adopting different management technigue and approaches. One of these technics that was spoken and disscussed widely is reengineering. In an organization, that decides to apply reengineering to its organizational processes, it is natural to receive a failure parellel to the application of reengineering. However benefits that reengineering will supply for the organizations are very clear indeed. This study is composed of theory and applied parts. In the theoretical part of this study, the concept of reengineering was considered basically. Additionally, in the applied part, the managers of the banking sector, working in the province of Kayseri, were interviewed and a public survey were carried out to get their opinions on reengineering. The surveys were evaluated and tables summarizing the results in percentage terms were prepared. As seen in all changing trials, it is clearly understood that the success in reengineering. too could be achieved with the help of a comprehensive cooperation in between the human, organization, technology and top management.