Hukuk devleti ile anayasa yargısı ilişkisi
- Tez No: 147913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, hukuk devleti ve gerekleri, anayasa yargısı ve tarihsel gelişimi ile anayasa yargısının gerekliliği ve Türk Hukuku'nda anayasaya uygunluğun yargısal denetimi konulan üzerinde durulmuştur. Anayasa yargısı hukuk devletinin gelişiminde son ve en önemli merhale olarak gösterilmektedir. Çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, devletin hukukla bağlı olması gerektiği, bunun için de devlet yetkilerinin kullanım biçiminin denetlenmesi gerektiği ve bu denetimin en iyi bağımsız mahkemelerce yapılabileceği vurgulanmıştır. Birinci bölümde, hukuk devletinin tanımına, gereklerine ve çeşitli aşamalardan geçilerek bu kavrama ulaşıldığına değinilmiştir. İkinci bölümde, anayasa yargısı kavramı, bir hukuk devletinde, normlar hiyerarşisinde anayasanın en üstte yer alması gerektiği vurgulanmıştır. Bunun sağlanabilmesi için de anayasaya uygunluk denetiminde bağımsız anayasa yargısının varlığının gerektiği ve anayasa yargısının meşruiyeti konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, hukuk devleti ile anayasa yargısı ilişkisi çerçevesinde Türk Hukuku'nda Anayasaya uygunluğun yargısal denetimi incelenmiştir ve Anayasa Mahkemesi'nin uygulamaları çeşitli örnekler verilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this essay, the law state and its necessities, the constitutional law and necessity of the constitutional law in historical improvement and the judical control of accordance of the constitution at the Turkish law have been researched. It has been shown that, the constitutional law is the last and the most important stage of development of the the law state. The study has been consist of three parts. In the introduction part it has been emphasised that the state authority should be depended on the law, for this the usage form of the jurisdiction of state should be controlled and this control can be done by the independent courts which is the best way. In the first part, it has been touched that the definition of the law state, its necessities have been reached this definition after various process. In the second part it has been pointed that definition of the constitutional judgement of in a law state must be at the top of the rank of hierarchi of the standards. For the maintanance of this it has been touched that the existance of the independent constitutional judgement in accordance of the control of the constitution and the rightfullness of the constitutional hudgement is needed. In the third part, the judical control of the constitutional accordance in the Turkish law have been studied in the framework of the relationship of the law state and the constitutional law. And implementations of the supreme court have been examined by using various samples.