Sağlık kuruluşlarında süreç yönetiminin uygulanabilirliği ve bir uygulama örneği
Applicability of process management in health care clinics and an example of application
- Tez No: 147969
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sağlık Kuruluşlarında Süreç Yönetiminin Uygulanabilirliği Ve Bir Uygulama Örneği" genellikle üretim sektöründe uygulanmakta olan süreç yönetiminin sağlık sektöründe hizmet sunan işletmelerde nasıl uygulanabileceğini araştırmıştır. Süreç yönetimi günümüzde sağlık kuruluşlarında henüz yaygın olarak kullanılmayan bir yönetim yaklaşımıdır. Birinci bölümde; sağlık hizmetlerinin tanımı, sınıflandırılması, işlevleri ve organizasyon açısından özellikleri anlatılmaktadır. Yine bu bölümde, Sağlık Hizmetleri ve değişim, Sağlık Kuruluşlarının Özellikleri, Hasta İhtiyaçtan ve Hizmet Performansı, Sağlık Hizmeti Yönetimini Diğer Yönetimlerden Ayıran Temel Özellikler, Hastanelerin Tanımı, Hastanelerin Sınıflandırılması, Organizasyon Açısından Hastanelerin özellikleri, Hastanelerin Yönetimi ve hastanelereki hizmetler anlatılmıştır. İkinci bölümde; süreç yönetimi ihtiyacının zaman içinde nasıl geliştiği, süreç yönetiminin temel kavramları, işletme süreç yönetiminin diğer işletme konsept ve metotlarıyla karşılaştırılması, sağlık kuruluşlarında süreç yönetimi, hastanelerimizdeki süreç modelleri, performans ölçme sistemi, süreç yönetimi adımlan, sürekli iyileştirme felsefesini içeren süreç analizi ve geliştirme, süreç hiyerarşisi ve süreç karakteristikleri, üst yönetimin görev ve sorumluluktan ile süreç yönetiminin toplam kalite çalışmaları içersindeki yerinden bahsedilmiştir. Son bölümde ise; süreç yönetimi anlayışının bir sağlık işletmesi ndeki uygulama örneği gösterilmiştir. Uygulanan ve uygulanmaya devam eden yöntem sonucunda daha önceleri fark edilmeyen ama fonksiyonel yapılanma içinde bulunan ve kritik süreçler içersinde yer alan birçok alt süreç ve faaliyet fark edilmiş ve sürecin tamamı içersindeki yerini almıştır. Böylece; müşteri memnuniyeti etkileyen bu faaliyetlerinde ölçülmesi ve takip edilerek iyileştirme fırsatlan sağlanmıştır. Aynca çeşitli modelleri kullanarak süreç yönetimi uygulaması yapan üç kamu hastanesinin süreçleride incelenmiştir. Uygulama sırasında verimsiz, üretken olmayan faaliyetler ve süreçler de elimine edilmiştir. Böylece müşterilerimize rekabet koşullanna uyabilen, kaliteli ve daha hızlı hizmet sunabilen süreçlere ulaşılmıştır ANAHTAR KELİMELER Toplam Kalite Yönetimi, Süreç Yönetimi, Süreç Hiyerarşisi, Süreç Haritası, Süreç Performans Göstergeleri, Sürekli İyileştirme, Kaizen, Toplam Çevrim Süresi, Hastanelerde Kalite Yönetimi 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis called“Applicability of Process Management In Health Care Clinics and an example of Application”has worked on the application ways of process management. Which has been used mostly in the production sector, In health care systems. Now a days; the process management is used scarcely in this area. The first part Includes the definition and classification of the health care, functions and organization properties. Also in this part; health care and evolution, the qualities of the health care centers, patients needs and quality performance, the basic differences of the health care management, the definition of hospitals, the classification of hospitals, the organization properties of hospitals, hospital management, quality management in health care systems, process management In health care and accreditation in health care have been included. The second part how the need for the process management has estabilished in time, its basic principles, comparement of the other management concepts and methods process management steps in health care clinics process analysis which includes continous improvement, process map and characteristics in our hospitals performance- indicating systems, process management steps, process hierarchy and process characteristics the jobs and responsibilities of the upper levels directors and the place of process mangement in total quality management has been discussed. In the last part; an applicative example of the process management in a health care center is shown. As a result of the procedure which has been applicated and still in action, a whole lot of unforseen sub-process and procedures that were a part of critical processes are estabilished. By this example, the factors which affect the customers satisfaction have been qualified and a better performance around has been founded. Three civil hospitals that are different methods of process management have also been investigated. The non-productive procedure and processes have been eliminated naturally. As a conclusion; the qualified and faster processes that can compete with its rivals has been given to our customer. KEY WORDS Total Quality Management, Process Management, Process Map, Process Performance indicator Contuinously Improvement, Kaizen, Total Cycle Time, Quality Management in Hospital IV