Mediterranean security role of NATO
NATO'nun Akdeniz güvenlik rolü
  1. Tez No: 148062
  2. Yazar: METİN BİLGİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Değişen global çevrede güvenlik anlayışındaki ve tehdit unsurları ile önemlerindeki değişimlerden dolayı daha önceden ön planda olmayan bazı bölgeler ön planda olmaya başlamış ve bu da uluslararası örgütlerin bu bölgelerle ilgilenmesine sebep olmuştur. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra Avrupa'nın doğu tehdidi kalkmıştır. Bu tehdidin kalkması ile üyelerinin çoğunluğu Avrupa'da olan NATO, özellikle bölgenin istikrarı ve banş içerisinde yaşaması için bazı bölgelerle diyaloglarını arttırmıştır. Bu bölgelerden birisi de Akdeniz'dir. Bölgedeki tehdit unsurlarının (terör, göç, kitle imha silahları, hızlı nüfus artışı gibi) artmasıyla birlikte de NATO özellikle yakın çevresinin emniyetine verdiği önemi arttırmıştır. NATO için güvenlik anlamında değeri çok büyük olan Akdeniz'le“özellikle Kuzey Afrika ve bazı Orta Doğu ülkeleriyle”ilişkiler arttırılmaya başlanmış ve bu bağlamda bazı diyaloglar oluşturulmuştur. Bu çalışmada özellikle Akdeniz'in kimliğini, güvenlik anlayışının bu bölgede yaşayan ülkelerce nasıl algılandığını, bölgeye ve bölgenin dışına etkilerini, özellikle Kuzey Afrika ülkelerinin Akdeniz'in güvenliğine negatif yönde etki edebilecek unsurlarını ve bu bağlamda NATO'nun Akdeniz ülkeleriyle diyalogunu, bu diyaloga karşı bölgelerden gelen tepkileri ve NATO'nun Akdeniz'e yönelik geleceğe yönelik alması gereken bazı unsurları anlatmaya çalıştım. Bu akademik çalışmanın amacı; üyesi bulunduğumuz NATO'nun takip etmeye çalıştığı Akdeniz politikasını, siyasal-askeri yönleri ile analiz edebilmektir. Çünkü aynı zamanda Akdeniz coğrafyasında yaşadığımız için, bu bölgedeki olumlu yada olumsuz değişimler bizi de etkilemektedir. Bölgedeki güvenlik sorunu her Akdeniz ülkesi gibi bizi de etkileyecektir. XV
Özet (Çeviri)
In a changing global world, due to the new understanding of security, new threats and their changing importance some regions, which were not of a great deal of importance, has gained interest. Consequently this emerging importance took attraction of the international organizations. The big threat from the East to Europe was removed after the collapse of Soviet Union. With this development NATO, most of whose members are in Europe has increased its level of relationships with some regions especially to establish stability and peace. Among these regions is the Mediterranean Region. With the rise of threats (terror, migration, weapons of mass destruction, rapid population growth) NATO increased the focus on its perimeters. Mediterranean has a great importance for NATO. NATO has begun developing new relations with the countries in this region, especially the Middle Eastern and Northern African countries. Moreover it has formed some dialogues with the region. In this paper Mediterranean identity, the perception of understanding of security in this region, the effects of this security approach on the region and outside the region, especially the elements which could affect the security of the Mediterranean and in this context the Mediterranean dialogue of NATO, the reactions to this dialogue from the region and some measures NATO needs to take are studied. The purpose of this academic research was to tell the Mediterranean policy of NATO, which Turkey is a member of. Turkey both as a NATO member and a regional country will be affected by any positive or negative development in the area. Any security problem in the region will affect Turkey as well as any other Mediterranean country. XIV