Functions and dysfunction in Japanese drinking party
Japon meyhane kültürünün incelenmesi
  1. Tez No: 148096
  2. Yazar: ESRA GÖKÇE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARİ ITO ALPTURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Esra Gökçe Şahin ÖZET Bu çalışmanın amacı, Japon toplumundaki 'birlikte içme' alışkanlığını, toplumun sosyal ve kültürel çerçevesi dahilinde analiz etmektir. Güçlü bir örgütsel yapılanma ve katı bir hiyerarşi ile dikkati çeken Japon toplumunda, aile ve işyeri kavramları toplumsal örgütlenmenin esasını teşkil ederler. Bu gruplar içerisindeki sosyal ilişkiler, grup halinde yenen yemekler; gerek eğlence, gerekse iş görüşmesi amacıyla yapılan yemekli toplantılar, grup yapısının muhafaza edilmesi ve grup bilincinin güçlenmesi açısından önemlidir. Sözü edilen toplantılar, çoğunlukla alkollü içkiler eşliğinde gerçekleşirler. Bu tür buluşmalarda, tüketilen alkolün miktarı arttıkça, bireyler arası hiyerarşiye dayalı ilişkilerde gözle görülür bir değişim kendini gösterir. Dışarıdan bakınca, alkolün etkisiyle tam bir sarhoşluk am olarak ifade bulabilecekken; böylesi ortamlarda zaman zaman iş konusunda ciddi kararların alınması, önemli tartışmaların yapılıyor olması, dikkate değer bir durumdur. Bu çalışma, kontrol mekanizmalarının, alkolün etkisi altındaki bireylerde ne ölçüde çalıştığını ve bazı değişikliklere uğrayıp uğramadığım analiz etmeyi amaçlamıştır. Literatür taraması, kişilerle yapılan birebir görüşmelerle sınanmış ve sonuç olarak, birlikte içme ve alkolle sosyalleşme davranışının, görüşülen kişilerin belleklerinde yer ettiği anlam ve işlevin, literatür verilerini destekleyici nitelikte olduğu görülmüştür. Sözü edilen ortamlarda, yalnızca eğlenme amacıyla bir araya gelinmediği, iş ve benzeri konularda ciddi kararların alınabildiği de gözlenmiştir. Böyle ortamlarda, kişiler alkolün etkisiyle tamamen kendilerinden geçmiş gibi görünseler de, her zaman ortamı kontrol eden birilerinin varlığının bilincinde oldukları ortaya çıkmıştır. rv
Özet (Çeviri)
Esra Gökçe Şahin ABSTRACT The Japanese attitude towards drinking alcohol in a ceremonial context is analysed in this thesis. Drinking together as a means of socialisation is examined in the social and cultural frame of Japanese society with its closely-knit and hierarchically strict social organisation. There are two main groups that hold the base of social life and therefore have to be seen as primary agencies of enculturation for Japanese individuals. These are the family and company. Socialisation within the groups of family and company require utmost attention and one has to be careful about fulfilling the requirements of the groups. It can be observed that social gatherings among Japanese people who belong to the same social groups are usually accompanied by alcoholic beverages. As the amount of the alcohol consumed increases, people start to become more intimate with each other and hierarchical barriers seem to fade gradually. This research focuses on the influences of drinking alcohol on Japanese behavioural patterns. Literature review, participant observation and interviews were used to analyse the issue. It is said in Japan that alcohol is a lubricator for human relationships. Consequently, it is not only for the reason of entertainment that Japanese people drink alcohol. Serious decisions are sometimes made while drinking together. The research aims to clarify whether Japanese people get rid of self-control while they are drunk or not. Therefore, it is important to analyse to what extent people are watching the behaviour of the others' during a drinking party and whether people care about what they say to each other while they are drunk. In conclusion, Japanese people's own descriptions about their experience in nomikais suggested that there is a strict control even during the drinking parties and it is not possible to completely abandon the social code of conduct based on polite manners even during nomikai. Participant observation in Japan and the literature review also supported this conclusion. Ill