Representations of anger and love in John Osborne's look back in anger
John Osborne'nun oyunu 'Look Back in Anger' da öfke ve sevgi duygularının betimlenmesi
  1. Tez No: 148107
  2. Yazar: ARZU UYGAÇ İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DOĞANTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı, duyguların edebi sanatları kavramamızda ve bu tür sanat eserlerine verdiğimiz tepkilerin oluşmasında oynadığı rolü incelemektir.. Bu inceleme John Osborne'nun oyunu Look Back in Anger'm çözümlemesi ile gerçekleştirilmektedir. Duygu teorilerinin tarihi üzerine gerekli bilgi verildikten sonra tezde, sevgi ve öfke duygularının oyunda ne şekilde betimlendiği açıklanmaktadır.Bu çözümlemede Bilişsel ve Sosyal Oluşumcu yaklaşımlar kullanılmaktadır. Tez, oyundaki karakterlerin tecrübe ve ifade ettikleri iki evrensel duygunun, yani sevgi ve öfkenin, kaynağında kendi dünyalarını kendilerine özgü kavrayışlarının ve içinde yaşadıkları toplum tarafından şekillendirilen kendi değer yargılarının olduğunu göstermektedir. Bu tez ayrıca Plato ve Aristo'nun duygu teorilerine dayanarak, Osborne'nun oyununa verilen duygusal tepkilerin irdelemesini de içermektedir. Bu bağlamda duyguların sanattaki ve hayattaki yeri incelenip, ortaya konulmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the role of emotions in oar understanding and responses to literary works of art. This is done through an analysis of John Osborne's play Look Back in Anger. After providing background information on the history of the theories of emotion, the thesis goes on to analyze the emotions of love and anger as represented in the play. For this analysis, the Cognitive and Social Constructivist theories of emotions are employed. The thesis demonstrates that the sources of these two universal emotions that the characters in the play experience and express, i.e. love and anger, are their particular cognition of their world, and their values which are shaped by the society they live in. This thesis also involves a discussion of emotional responses to Osborne's play based on the theories of Plato and Aristotle. The role of emotion in art and life is examined and clarified in this connection.