Rethinking the historical basis for the protection of human rights: The role of universal norms, state power, and social struggles
İnsan haklarının korunmasının tarihsel temelini yeniden düşünmek: Evrensel normların, devlet gücünün ve sosyal mücadelelerin rolü
- Tez No: 762216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsan haklarının hem uluslararası hem de yerel siyasette ortak bir değer haline geldiği bir dönemde insan hakları krizlerinin devam etmesi sorgulanması gereken bir bilmecedir. Bu tez, evrensel insan hakları düşüncesinin ve pratiğinin geliştiği insan hakları tarihine evrensel normları, devlet iktidarını ve toplumsal mücadeleleri göz önünde bulundurarak eleştirel bir gözle bakarak bu soruya yanıt aramaktadır. 18. yüzyıl, 1945 sonrası dönem, ve Soğuk Savaş sonrası dönem Hannah Arendt ve Jacques Ranciere tarafından modern devletin insan haklarının korunmasında kritik bir rol oynadığını, ancak aynı zamanda potansiyel bir ihlalci olduğunu savunmak için geliştirilen kavramsal çerçeve ile incelenmektedir. Devletin ikili rolünde hangi konumda durduğu, siyasal özneleşme süreciyle hakların öznesi haline gelen insanların toplumsal mücadeleleri tarafından belirlenir. Dolayısıyla insan hakları kavramı bir mücadele alanıdır ve özneleri ve içeriği toplumsal mücadelelerle sürekli olarak yeniden tanımlanır.
Özet (Çeviri)
The continuation of human rights crises at a time when human rights have become a common value in both international and local politics is a puzzle that needs to be questioned. This thesis searches for an answer to this question by critically overviewing the history of human rights, in which the idea and practice of universal human rights have developed, by taking into consideration universal norms, state power, and social struggles. The 18th century, the post-1945 period, and the post-Cold War period are examined with the conceptual framework developed by Hannah Arendt and Jacques Ranciere to argue that the modern state plays a critical role in protecting human rights but it is also a potential violator. In which position the state stands in its dual role is determined by the social struggles of people who have become the subjects of rights through the process of political subjectivation. Thus, the concept of human rights is a field of struggle, and subjects and contents are constantly redefined by social struggles.