Credit default swap (CDS) ındexes and their usage in risk management by Turkish banks
Kredi temerrut swap endeksleri ve Türkiye'deki bankalar tarafından risk yonetiminde kullanımları
  1. Tez No: 254450
  2. Yazar: SİNAN CAFRI
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN KURUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Avrupa ve Amerika'da finansal işletmelerin ve bankaların risk yönetiminde Kredi Temerrüt Swap endekslerini her geçen gün artarak kullanmaları, bu endekslerin risk yönetiminde verimli bir araç olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kredi Temerrüt Swap endekslerinin risk yönetiminde kullanımını analiz edip bu endekslerin Türkiye'deki kullanım olasılıklarını değerlendirmektir. Dolayısıyla, ilk aşamada Kredi Temerrüt Swaplarının ve Kredi Temerrüt Swap endekslerinin genel bir değerlendirmesi yapılmış ve ardından en çok kullanılan Kredi Temerrüt Swap Endeks türevleri sunulmuştur. Özellikle, ?Kredi Temerrüt Swap Index Futures? sözleşmeleri detaylandırılmış ve bu sözleşmelerin kullanım avantajları vurgulanmıştır. Uygulama bölümünde dört büyük Türk bankasının (Akbank A.Ş., İş Bank A.Ş., Garanti A.Ş., Yapi Kredi Bankası A.Ş.) 2007 yıl sonu finansal raporlarına ve Türkiye Bankalar Birliği'nden alınan bankacılık sisteminin mevcut verilerine dayanarak (12/2002-09/2007), Türkiye'deki bankaların maruz kaldığı kredi riski ve bu bankalarda kullanılan kredi risk yönetim teknikleri değerlendirilmiştir. Eldeki veriler incelendiğinde, genel olarak Türkiye'deki Bankaların ekonomik alanlar açısından çeşitlendirilmiş kredi portföyüne sahip olmalarına rağmen göreceli olarak yüksek ülke riski taşıdıkları sonucuna varılmaktadır. Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki korelasyon ve kointegrasyon seviyesi dikkate alındığında, Türkiyedeki Bankaların ?iTraxx Endeks Futures? sözleşmelerini kullanarak yurtiçi ülke risk konsantrasyonunu azaltıp kredi portföylerini uluslararası olarak da çeşitlendirebilecekleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The unprecedented growth in the use of Credit Default Swap (CDS) indexes in risk management in Europe and USA suggests that market participants find them to be effective tools for risk management. The objective of this thesis is to analyze the motivation behind using CDS indexes and potential uses of CDS indexes in risk management in Turkish Banks. Therefore, firstly, an overview of single name CDSs and CDS index markets are presented, followed by the introduction of most popular derivatives on CDS indexes. Especially, CDS Index Futures contracts are presented in a detailed way and their advantages are emphasized. Then credit exposures and credit risk management techniques of Turkish banks are examined based on the financial statements (31 December 2007) of four biggest Turkish Banks (Akbank, İş Bank, Yapı Kredi, and Garanti Bank) and the credit data (12/2002-09/2007) received from The Banks Association of Turkey. Findings revealed that although Turkish banks have disciplined risk management and well diversified loan portfolios in terms of economical segments; they have relatively high home country risk concentrations. Given the correlation and cointegration level between Turkish and European Markets, it is concluded that iTraxx Index Future contracts can be an effective risk management tools for Turkish Banks to reduce their home country concentration and diversify their loan portfolios internationally.