Zincir mağazıcılıkta insan kaynakları yönetiminin fonksiyonları ve işe adam alma ve yerleştirme süreçleri ve bir uygulama
- Tez No: 148163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, zincir mağazalarda İnsan kaynaklan fonksiyonları ayn ayn incelenmiş ve bir zincir mağazada en stratejik insan kaynaklan fonksiyonu olan işe alım fonksiyonu ele alınmıştır. Zincir mağazalarda insan kaynaklan yöneticileri; işe alım, kariyer planlama, performans değerlendirme, ücretlendirme, eğitim, metot organizasyon, idari işler, personel ve özlük işleri, endüstriyel ilişkiler ve iç halkla ilişkiler fonksiyonlarım yerine getirirken stratejik iş ortağı olmuşlardır. Zincir mağazalarda en önemli insan kaynaklan fonksiyonu, doğru kişiyi doğru yer ve doğru zamanda konuşlandırmak olan işe alım fonksiyonudur. Çünkü, müşteri taleplerini anlayıp hızlı cevap verebilen zincir mağazalar rakiplerine üstünlük sağlayacaktır. Bunu da sağlayacak olan, entelektüel sermaye olarak adlandırılan insan kaynağıdır. Zincir mağazalarda işe adam alma ve yerleştirme süreci; iş tanımlarının yazılması, beceri ve yetkinliklerin saptanması, iş ilanının verilmesi, iş başvurularının toplanması, olumlu görülen adaylarla ön görüşme yapılması, ön görüşmesi olumlu geçen adaylara sınav / test uygulanması, test sonucu olumlu geçen adaylarla işe alma görüşmesinin gerçekleştirilmesi, bu görüşmede olumlu bulunan adayların referanslarının araştınlması, iş teklifi yapılması ve oryantasyon eğitiminin verilmesinden oluşmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the functions of Human Resources Management has been examined at chain stores and the selection and recruitment function has been applied as the most strategic function at chain store. Human Resources Managers have been strategic business partners while doing selection and recruitment, tarining and development, career planning, performance appraisal, compensation and benefits, safety and health, total quality management, the internal public relations and labor relation activities. The most important Human resource Function is to placed the right person at right place in right time. Because, the chain stores which understand and respond to customer demands more quickly will be superior than its rivals. The Human Resource that we call it“entellectual capital”, will do it at chain store. The Selection and Recruitment process at chain store consist of to determine Job descriptions, to figure out their skills and competencies, to collect application forms, to make the preliminary interviews with the candidates who are found to be successful, to give tests to the ones who are positive, to make employment interview with the successful candidates, to make personal referance checks the candidates who are positive, to make job offer to successfull candidate or candidates and to give oryantation them. VU