Kriz döneminde motivasyon teorilerinin geçerliliği ve bir uygulama
The validity of motivation during crisis and application
- Tez No: 148167
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Artan rekabet ortamında işletmenin başarılı olması için, içinde bulunduğu durumu iyi analiz etmesi, duruma uygun çalışma yöntem ve tekniklerini belirlemesi gerekir. İşgörenin beklentilerini karşılayan, onu motive eden yöntemleri uygulamak işletmeyi başarıya ulaştıracaktır. Dinamik bir hayatta çalışanların beklenti ve tutumlan değişiklik gösterir. Kriz dönemi beklentilerin tamamen değiştiği bir dönemdir. Bu dönemde güvenlik ihtiyacının tatmini birinci plana çıkar. Krizle beraber girilen hassas dönemde yöneticilerin çok dikkatli davranması gerekir. İhtiyaçları tatmin edilmeyen çalışan, huzursuzluk duyacak ve verimsiz olacaktır. Kendisine söz hakkının verilmesi ve getirdiği önerilerin değerlendirilmesi işgöreni işletmeye bağlayan faktörlerdendir. Mutlu ve sadık çalışanlarla işletmenin krizden çıkması çok daha kolay olacaktır. 21. yy iş hayatmda, işgörenin daha profesyonelleşmesini sağlama yolunda, işletmeler daha aktif olacaktır. Çalışanların da kişisel gelişim eğitimleri alarak, yetkinliklerini artırma yolunda daha çok çaba harcayacağı öngörülebilir. İşletmelerin, gittikçe global bir köy halini alan dünyada, ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücü kazanıp, korumasında tüm personeli motive etmesinin önemi büyüktür. Problemler ortaya çıkmadan önüne geçme anlayışı, işgörenin motivasyonunun sürekli ve yüksek düzeyde tutulması açısından sistemli çalışmasını gerektirmektedir. Çalışanların istek ve beklentileri ile karşılaşma kaçınılmazdır. Bunu görmezden gelmek, rakipleri karşısında kaybetmenin ilk belirtisidir. Kriz döneminin sürekli olacağım düşünen ve bu doğrultuda hareket eden organizasyonlar, krizi atlatsa dahi yeni bir krizle karşı karşıya kalabilir. Bunun önüne ancak çalışanlara hak ettikleri değerin verilmesi ve adil davranılması ile geçilebilir. Bu tezde, motivasyon ve kriz kavranılan birinci bölümde açıklanmıştır, ikinci bölümde, motivasyon teorileri ve kriz döneminde motivasyon konusu incelenmiştir. Son bölümde ise çalışanların kriz döneminde üst yönetimden beklentilerinin neler olduğu bir araştırmayla sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
For remaining competitive, a comprehensive analysis and evaluation of the current situation and development of corresponding methods are essential for success. One of the factors of success in the organizations is to satisfy employees' expectations through motivation techniques. In the dynamic structure of human organizations people's expectations and behaviours vary considerably. A period of crisis is a time in which human expectations change completely. During that time, satisfaction of safety needs gains greater importance. In that sensitive period managers have to behave very carefully. Dissatisfied employees will be uneasy and hence unproductive. Employees who have a say in the organization and whose suggestions are utilized will tend to be more committed to the organization. It would be easier for the organization to get out of the crisis with its happy and loyal employees. Organizations will assume a proactive role in the road to form a more professional labour force of the 21st century. It is possible to foresee that employees will also try harder to improve their competencies through various training programs. In our globalizing village, the significance of emplyee motivation is extremely vital concerning the global competition. The employee satisfaction is one of the fundamental factors that contribute to the institution and maintenance of competitive advantage. In this concern, the management should meet the demands and expectations of the employees; otherwise success can not be attained. Organizations that think and act as if crisis period is to be permanent, may face another crisis even when they passed through the previous one. One way to overcome this, is by according employees the value they deserve, and by being devoted to justice. In this thesis, the concepts of motivation and crisis are explained in the first section. In the second section, the motivation theories and expectations of employees in the period of crisis are investigated. And in the last section, a questionnaire research is presented concerning expectations of employees from the management in a period of crisis. VII