Türkiye'de seçme yerleştirmede psikoteknik uygulamaları ve iş tatmini üzerine etkisi
- Tez No: 148166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması psikoteknik testlerin işgören tatmini üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda özel bir bankanın psikoteknik test ile işe aldığı işgörenler üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre psikoteknik testin işgörenin tatmin düzeyi ile anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. İşgörenlerin genel tatmin düzeyi ile psikoteknik teste karşı tutumları arasında anlamlı düzeyde pozitif bir ilişki (r=0,43) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed at exploring the effect of psychometric tests on employees' job satisfaction. To this end, a research was conducted on the employees of a private bank which used psychometric test in selection of those employees. According to the results, it was revealed that the psychometric test had a significant relationship with the employees' job satisfaction. A significant positive relationship (r=0,43) was investigated between the job satisfaction and the attitudes towards the psychometric test. m