Siyasal katılım: Zeytinburnu örneği
  1. Tez No: 148194
  2. Yazar: MUZAFFER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ATACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezde 1970'li yıllarda İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde Kıvılcım Hareketi örneğinde siyasal katılımın özellikleri incelenmiştir. Siyasal katılım, sadece devletle ilgili etkinliklerle sınırlı görülmeyip, toplumsal yaşamdaki iktidar ilişkilerini ve toplumsal kaynakların dağılımım etkileyen ve kamusal alanda gerçekleşen tüm eylemler siyasal katılımın tanımı içinde değerlendirilmiştir. Bu anlamda sadece oy verme ya da seçim kampanyalarında görev alma değil protestolar, grevler, şiddet içeren eylemler, sosyal ve ekonomik sorunların çözümü için geliştirilen inisiyatifler de siyasal katılım biçimleri olarak ele alınmıştır. Tezde siyasal katılım çalışmalarında geliştirilen modeller gözde geçirilmiş ve Mobilizasyon Modeli'nin öncüllerinden hareket edilmiştir. Ayrıca toplumsal hareket teorilerinden de yararlanılmıştır. Önce 1970'li yıllarda sol hareketin gelişimi ve hareketin pratiğinde gerçekleşen siyasal katılımın temel özellikleri, daha sonra Zeytinburnu ilçesinin sosyal ve siyasal yaşamı hakkında bilgi verilmiştir. Doktorcu Hareket ve Kıvılcım Grubu hakkında verilen genel bilginin ardından Kıvılcım Grubu'nun Zeytinburnu'ndaki örgütlenme süreci siyasal katılım teorileri çerçevesinde incelenmiştir. Tezde ABD ve Batı Avrupa'da yapılan siyasal katılım çalışmalarında geliştirilen modellerin örneğimizdeki siyasal katılımı açıklamada eksik kalacağı iddia edilmiş, toplumsal ve tarihsel koşulların dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the characteristics of political participation has been studied on the sample of Kivilcim Movement in 1970s in the Zeytinburnu district of Istanbul. In this study, political participation has been not only taken as the activities upon state but it has also been considered as all the actions that effect and influence the power relationships and the distribution of the social resources, and that take place in the public space. In this aspect, not only the act of voting and paricipating the election campaigns but also the protesting actions, demonstrations, strikes, violence resorting actions, the initiatives that are developed in order to find solutions against social and economic problems are considered as a part of political participation. Within the thesis, the models that have been developed in the studies of political participation have been reviewed and the premises of the Mobilization Model have been followed. Besides, social movement theories have been used. Initially, the development of leftist movement and the basic characteristics of the political participation within the practices of this movement, and then the social and the political life of Zeytinburnu district have been put forward. After the general information given about the“Doktorcu”Movement, the organization process of the Kivilcim Group has been studied in the frame of political participation theories. In the thesis, it is asserted that, the political participation models developed in the researches in the United States and Europe are inadequate in clarifying the case in this thesis and the fact that social and historical circumstances should be taken into consideration is emphasized.