Farklı yerel katılım yöntemleri ve kent konseyleri örneği
Different methods of local participation and (Turkey) city councils sample
- Tez No: 317305
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küresel gelişmelerin sonucunda, demokrasi kavramı siyaset bilimciler ve kamu yöneticileri tarafından yeniden ele alınmış, halkın politika üretme süreçlerine daha fazla ve etkin katılımı için farklı araçlar geliştirilmiştir. Halkın yönetime katılımı, yerel yönetimler hizmet alanlara en yakın birim olduklarından yerel ölçekte daha kolay ve etkin gerçekleşebilmektedir. Bu düşünceden harekele çalışmada, demokrasinin gelişmesinde katılım düşüncesi yerel düzeyde ele alınmıştır.Birinci bölümde hem Türk yerel yönetimleri hem de ilgili kavramların yerel ölçek için tanımları ele alınarak üzerinde durulacak sistemin bir tespiti yapılmıştır. İkinci bölümde, geleneksel kamu yönetimi anlayışına alternatif olarak yönetişim kavramı ve özellikleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, çağdaş demokratik katılım yöntemleri tartışılmıştır ve bu yöntemler Türkiye'de yerel katılımın yeni aracı haline gelen kent konseyleri üzerinden gözlenmeye çalışılmıştır. Kent konseylerinin genel olarak yasal ve yapısal özellikleriyle incelenmesinin ardından İstanbul'un farklı sosyal, siyasal ve ekonomik yapıdaki beş ilçesi seçilerek (Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy, Zeytinburnu) kent konseylerinin çalışmaları ve toplantıları üzerinde değerlendirmelerde bulunulmuştur.Bu değerlendirmelerin ardından, eğer gerekli altyapı ve kurgu oluşturulursa, halkın sistemli ve düzenli katılımına imkân veren ve gönüllülük esasına dayanan, yerel yönetim organları ve halk arasında bütünleşme yaratan daha başarılı sonuçlara ulaşılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of democracy have been re-examined by the political scientists and public administrators with the effects of global developments and they have developed different approaches for a more and effective participation of the people to the policy-making processes. Since local governments are closest units to people, it is argued that participation of the people to the administration might be easier and more effective at the local level. Thus, in the study, the idea of participation to the administration is considered at the local level.The first chapter of the study determines the system, which will be examined through definitions of both Turkish local administrations and of concepts at the local level. The second chapter describes the concept of governance as an alternative to the traditional conception of public administration.In the third chapter, modern democratic participation methods are discussed and these methods are tried to be observed through city councils that become new participation areas in Turkey. Once a general assessment on city councils with their legal and structural characteristics is made, Istanbul?s five city councils (Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih, Kadıköy, Zeytinburnu) are chosen for analyses. Their meeting processes, outputs and public participation practices are analyzed in terms of their potential of count people in administration and policy making.Following these assessments and analyses, it is argued that if the necessary infrastructures and fictions are built, public participation can be more stable and steady. Thus, building effective and dynamic public participation processes are recommended to the city councils. Moreover it will be possible to achieve better results for Turkish democracy by these local bodies, which might provide more successful outputs that lead integration between local government and people.