Çokuluslu işletmelerde kariyer planlama ve ülke uygulamalarından örnekler
Career planning at multi-national companies and samples of career planning practices from countries
  1. Tez No: 148193
  2. Yazar: HİLAL DEMİRAYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde globalleşme ile birlikte hızla önem kazanan çokuluslu işletmeler, ayakta kalabilmek için her alanda rekabetçi konuma gelmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. Uluslararası alanda faaliyet gösteren bu çokuluslu işletmelerin başarılı olabilmesi ve örgütsel verimliliği arttırabilmeleri için insan gücüne önem verme gereğini yerine getirmesi yeni bir kavram olan Uluslararası İnsan Kaynakları Yönetimini ve fonksiyonlarından biri olan Uluslararası Kariyer Planlamayı ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda çokuluslu işletmeler faaliyet gösterdikleri ülkelere göre uyguladıkları farklı kariyer yönetim politikaları ile çalışanlarını elinde tutmak ve verimliliği arttırmak amacındadır. Böylece gerek işletmelerin ve gerekse bireylerin gelecekteki kariyer beklentilerini en üst düzeyde gerçekleştirebilmeleri için farklı ülkelerde kariyer imkanları sunulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, öncelikle globalleşme ile birlikte gelişen kariyer planlama ve kariyer yönetimi çalışmaları sonucu daha büyük önem kazanan uluslararası kariyer planlama kavramının incelemesi ve öncelikle farklılık ve araştırmaların içeriği göz önüne alınarak seçilen çokuluslu işletmelerin faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki kariyer planlama çalışmalarından örnekler verilerek, yaklaşımlarının belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Multi-national companies that have grown rapidly with the globalization, have to be competitive in every aspect of their business to survive. In order for these multi national companies that compete in an international environment to succeed and have organizational efficiency, they need to value the importance of managing their workforce. This led to a new concept called“International Human Resource Management”and one of its functions named“International Career Planning”. Therefore, multi-national companies aim to retain and develop their employees and improve efficiency by applying different career management policies depending on the countries they exist. Thus, in order for the companies and the individuals to reach their future career goals, career opportunities are provided in different countries. The purpose of this study is to research and investigate the career management concept that has become more important due to career planning and management practices that have evolved with globalization. This study also includes samples of career planning practices from various multi-national companies from different countries in order to determine and assess their approach to these concepts. VI