Performans değerlemede 360° geri bildirim sistemi (Kara Havacılık Bakım Birlikleri'nde pilot uygulama önerisi)
360° feedback system in performance evaulation (pilot application proposal in Army Aviation Maintenance units)
  1. Tez No: 148210
  2. Yazar: BURHAN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ANAHTAR KELİMELER : Performans Değerlendirme, Objektiflik, 360° Geri Bildirim, Gelişim, Eğitim Süreci Sürekli değişimin yaşanacağı gelecekte, yönetsel etkinlik ve örgütsel verimliliğin anahtarı İNSAN olacaktır. Performans değerlendirme sistemi organizasyondaki bireylere doğru sinyaller gönderebilirse onlardan da doğru yansımalar alır. Mevcut performans değerlendirme ölçüm sistemlerinin başarısız olmasındaki en büyük etkenlerden birisi yöneticiler dışındaki çalışanların performans gelişim sürecine katılmalarının olmayışı ve özellikle de“elimdekinin ne eksiği var”düşüncesidir. Sistemi diğer sistemlerden ayıran temel fark ise; organizasyonda mevcut tüm bireylere“ gelişimlerine dönük geri besleme”ler vermesidir. Her konuda daima mükemmeli hedefleyen ve değişimin öncüsü olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yeniden yapılanma projesi kapsamında 360° Geri Bildirim Sistemini de kapsayacak yeni bir personel değerlendirme sistemi üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Ancak sistemin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için organizasyonda oluşmuş değerlerle uyumlu, değişim sancılarını hafifletecek karşılıklı güven ve iletişim ortamlarının oluşturulması önem arz etmektedir. Bu tez bu anlayıştan hareketle sistemin“birlikler bazında ”denenmesini ve bu şekilde sisteme sancısız geçişin sağlanabilmesini savunmaktadır. Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Bakım Birlikleri teknik bir sınıftan olmaları ve özellikle eğitilmiş ve kalifiye personelden oluşmaları sebebiyle, uygulamalar için müsait olabilir. Sicil ve terfi sistemine dahil edilmeden“gelişim maksatlı”uygulanacak bir geri besleme sistemi için bakım personelinin yeni sisteme yaklaşımlarını incelemeyi amaçlayan bu araştırmanın sonucunda; sistemin uygulanabilirliği için ihtiyaç duyulan alt yapı, güven ve iletişim ortamının Kara Havacılık Bakım Birliklerinde büyük oranda mevcut olduğu ispatlanmaya çalışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
360° FEEDBACK SYSTEM IN PERFORMANCE EVAULATION ( PILOT APPLICATION PROPOSAL IN ARMY AVIATION MAINTENANCE UNITS ) KEY WORDS : Performance Evaluation, Objectivity, 360° Feedback, Improvement, Training Process In the future which will be continuos changing, HUMAN will be key of the organizational effiency and administrative activity. If performance evaluation system may send to true signals to individuals in organization, it could be understood right reflections, otherwise wrong signals cause to born of wrong results. The one of reason of existing performance evaluation measuring system to unsuccesfully is nobody's works incorporate to performance improvement period except managers and to pretend not see deficiency. The basic difference which distinguish the system from other systems, is to obtain feedback aimed at improvement to all existing individuals in organization. Studies about new personel evaluation system which 360° Feedback System in modernization project continue in the Turkish Army who target always the excellence and pioneer of changing in all topics. On the other hand, constitute of harmonious to worth in organization, facilitate to changing mutual respect and communication conditions for applicate the system succesful is important. This thesis maintain to trying the system“units based”movement from this comprehension and obtain to transition to system without contraction. Army Aviation Maintenance Units are convenient to this applications because they're from technical class and aspecially educated and qualified personnel In the end of this research which aim to approach of maintenance personnel to new system, to apply“improvement motivated”not included register and promotion system; study to prove of estimately available to substructere, trust and communication conditions in Army Aviation Maintenance Units which need for applicable of system.