Puan yöntemi ile değerleme (Aydın Örme A.S'de bir uygulama)
Leveling work by point metod (an appulation) at Aydın Örme
  1. Tez No: 148258
  2. Yazar: SELAHATTİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN LATİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : iş Değerleme, iş Analizi, Değerleme Yöntemleri, Puan Yöntemi, Değerleme Uygulamaları. Örgütlerin faaliyetlerini sürdürmesinde, başarılı olmasmda ve sürekli gelişmesinde insan faktörünün etkisi çok büyüktür. Çok çalışanın olduğu işletmelerde bu önemli gücü üretime dahil etme, kaliteye odaklama, birlik olmayı sağlama, örgüt kültürünü verme başarının toplamda gelmesi demek. Her bir çalışan yada iş grubunda toplam kalite yakalanarak parçadan bütünsel bir kaliteye doğru ulaşılarak hedef yakalanmış olacaktır. Hedef verimli bir çalışmayla kalite ve başarıyı yakalamaksa işletme çalışanlarının, işletme içi iş gruplarının tanımlamaları çıkarılarak açıkta kalabilecek durumlardan arındırılmalıdır. Sistematik çalışmalarla iş gruplarının tanımlarının çıkarılması, zorluk derecelerinin, emeğinin, zihinsel gücün belirlenmesi, inisiyatiflerin, risklerin belirlenerek bu değerlere uygun istihdamlann oluşturulması gerekmektedir. iş gruplarında hiçbir tanımlama yapmadan,belirleyici koymadan çalışanları kanaatlere göre belirlemek beraberinde sorunları da getirmektedir. Adil bir ücret dengesi sağlanamayacağından çalışan memnuniyetinin düşmesine götürerek işletme verimliliğini etkileyecektir. iş değerleme kanaatleri minimize ederek işlerin değerini belirleyerek, iş grupları aralıklarım çıkararak örgütsel yapının incelenmesine ve geliştirilmesine, Yeniden düzenleme çalışmalarına, ücret yönetimine, iş koşulların iyileştirilmesine, iş standardizasyonuna, personel seçimi, işe yerleştirme durumlarına, işlerin geliştirilmesine standartların saptanmasına, metot incelemelerine ve üretim sistemlerin geliştirilmesine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY LEVELING WORK BY POINT METHOD (AN APPLICATION AT AYDIN ORME) Keywords : Leveling Work, Analyseof Work, Leveling Methods, Point Method, Leveling Application Organizations activities are maintaing, continuons developing and its succesful is dependihg on human factor. Some companies have very workers, this power includes production process, gathering and qualty focusing means achievement of organisation oulture. One worker or in a work group will be catching total guality from piece to whole, thus target will have cought. Quality will have been reached this shape and finally if company is reaching achieve, company workers or work groups must clean negative conditions. İn systematic studies work groups are named for corresponding employment, for example their degrees like hard or easy, brain power, and determine risks thus systematic study will organize. If work groups doesnit named, it will be come problems, because company productivity will have decreased. If we are minimizing work evaludute opinion we underestand importance of work value. Organizational research and development are helping organization structure. Work codification, wage management, improvement work conditions, staff elections and work development are contribution to method examine and development of production system. VI