Yeni enformasyon teknolojileri ve bilgisayar destekli eğitim
  1. Tez No: 14827
  2. Yazar: OSMAN NURİ USLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Bilgisayar Beşteki i Eğitim (BDE) 'yi incelemek ve BDE'nin önemli kısımlarından öğretmenlerin eğitimi ve yazılım geliştirme stratejilerini belirlemektir. Bilgisayar Destekli Eğitime geçmeden önce öğrencilerin başarısız olma sebeblerini araştırmak amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Burada başarısızlık sebeblerini belirleyerek ne kadarını eğitim teknolojilerini kullanaraktan düzeltebiliriz ve bilgisayarın yeri neresi olacak sorularına cevap aranmıştır. Eğitim teknolojilerinden bilgisayarla birlikte kullanılabilen bir kaç tanesi hakkında kısa bir bilgiden sonra niçin BDE ve eğitimde BDE konuları yer almıştır. Ve diğer ileri ülkelerdeki BDE çalışmaları hakkında kısa kısa bilgiler verilmiştir. BDE'nin temel konularından olan öğretmenlerin eğitim stratejileri belirlenirken bu konuda edinilen izlenimlerden faydalanılmıştır, Zira aday İstanbul-Şişli, Kayseri, Elazığ, Malatya ve Adıyaman'da düzenlenen öğretmenlerin yetiştirilmesi kurslarında görev almıştır. Buralarda elde edinilen izlenimlere yer verilmiş ve bazı tekliflerde bulunulmuştur. Yine BDE'nin temel konularından olan yazılımların hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara ve yazılım konusunda ülkemiz şartlarına uygun hedeflere yer verilmiştir,, Son olarak BDE konusunda Bilgisayar Destekli Test Uygulaması, BDE'nin uygulama seviyeleri ve müfredat geliştirme konularına değinilmiştir. Ayrıca bilgisayarların problem çözümünde kullanılmasına örnek olarak bir program yapılmıştır. Bu program hazırlanırken Turbo Pascal version-4.0 programlama dili kullanılmıştır. M.E.B. orta dereceli okullarında her öğrenci hakkında tutulan sınıf geçme defterinin bilgisayardan faydalanılaraktan oluşturulmasına ait program hakkında açıklayıcı bilgiler ve programın listesi altıncı bolümde verilmiştir» Bu program yapılırken bir kaç ilave ile hinlikte okuldaki bütün öğrenci hareketlerinin bilgisayar ile takibi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim o-f this study is to examine the Computer Aided Education and to point out the strategies used.for training teachers and the imp rowing software which is one o-f the -Fundemantal subjects o-f CAE. Before studying on CAE, a questionnaire was done in order to find out the reasons of the students failure. After the questionnaire we found out the reasons of their failure and decided how much help could be given to eliminate the students' common errors by using the computer. After finding out some of the different systems which are used in computers in technical education field, why CAE was used in education and also CAE studies in devoloping countries were examined. One of CAE ' s basic subjects is to train the teachers. While studying on this subject we used the studies which were done before. The candidate took part in the teacher training courses which were held in Îstabul-Şisl i, Kayseri, Elazığ, Malatya and Ad ı yaman. While preparing softwares about the CAE ' s basic subjects, the level and the conditions' of our country was taken into considerat ion. At the end we mentioned practising the test system supported by the computer, the levels of CAE and improving the school curriculum subjects. In addition to this study, a sample programme was prepared to use the computer to solve the problems. While preparing this programme“Turbo Pascal version- 4.0”programme was used. The extra informations which are about to use the computer at middle and high schools of Ministry of Educations for records of the students and the list of the programme are in chapter six. While the programme was being written, the aim was to follow the students' behaviours by using the computers with a few extra additions.