Eğitim ve öğretimde yeni enformasyon teknolojileri bilgisayar destekli eğitim ve uygulaması
  1. Tez No: 9228
  2. Yazar: NEZİR AHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu çalışma genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. BİRİNCİ BÖLÜM! Eğitim' ve öğretimde' uygulaması düşünülen Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE> hakkında genel bir bilgi ve bu konuda büyük mesafeler kaydetmiş olan Fransa, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin hangi aşamalarda olduklarını, bu &^a.m&y& gelinceye kadar ne tür problemlerle karşılaştıklarını ve bu uygulamaya geçmek için nasıl bir yol izlediklerini -ayrıca Türkiye nin BDE deki durumunu tetkik etmeye çalıştım. ÎKÎNCÎ BÖLÜM s Eğitim ve öğretimde halen dünyanın bir çok yerinde kullanılan yeni enformasyon teknolojilerine yer vererek bunların -faydalarını- özellik ve çalışma prensiplerini açıklamaya çalıştım. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM ; Bilgisayar Destekli Eğitimi içeren bu bölümde, GENEL KAYNAK ÇEŞİTLERİ konusunu ele alıp, Qu ick Basıc Version 4 - 00 programlama dilini kullanarak bilgisayar programı haline getirdim. Programdaki bilgiler, Turbo Pascal Version 4-00 Programlama dili editörü ile girilmiş olup, bunları azaltıp çoğaltmak mümkündür. Tanıtım amacıyla yapılmış olan bu. program, ANA MENU de belirtilen konulara 2-3 sayfa $ &r asında bilgi yüklenerek denemesi yapılmıştır. Program; 1 Ana Menü ve buna bağlı olarak 3 Alt Menü den oluşmaktadır. Ana menüden istenilen alt menüye geçtikten sonra gerekli menü seçilir daha sonra program alt' menüye döner. Buradan istenirse diğer kısımlara veya ana menüye geçilebilir. öğrenci çalışırken sı kılmaması ve dersi monotonluktan kurtarabilmek için? ilginç grafikler, çeşit 1 i müzik ve oyunlarla donatılmış olan program istenildiği zaman.bunları kullanma imkanına sahip olmaktadır. Ayrıca, konu işlendikten sonra konunun anlaşılıp' anlaşılmadığını ölçmek- amacıyla Sınav programı hazırlanmıştır., Program, Bilgisayar hakkında hiç bir bilgisi olmayan kullanıcı göz önüne alınarak gerekli uyarı mesajlarıyla donatılmıştır.. Program, QB 4.00 Programlama diliyle yazıldığı için diğer Basic Versionları'nda kullanırken listesinde bir takım değişikliklerin yapılması gerekir. Bu bölümde.genel amaç; Bilgisayarın eğitim alanında nasıl kullanılacağı konusunda fikir verme yoluna gidilmiştir. Programı Çalıştırmak için.1- Bilgisayar -DOS, 3. 30- işletim sistemiyle açıldıktan sonra - Quick Basıc - dili yüklenir. 2 - Programın çalışmasını kolaylaştırmak için, daha önce hazırlanmış olan-BASLA. BAT- isimi program yüklenir. (LOAD ile) 3 - ALT-R tuşlarına birlikte basarak, programın ANA MENU süne gelinir. Buradan programda belirtilen komutlarla istenilen.kısımlara geçilir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Generally this work is in three parts. PART i » General knowledge about the computer using.in learning and studying. In this part three, I have worked to understand about these countries France, united Kingdom and West Ger many had developed too much in computer knowledge. the prob lems they have solved in their achievement and Turkey's prob lems about the computer knowledge. PART 2. In this part I have worked the classical method using -for information and knowledge in most the countries of the worked. PART 3. Z h&vs worked with the help of computer knowledge as gen eral source QB.4.00 -for programming terms. It is possible to reduce and exceed the program by using the Turbo 4,00. The program made -for introduction experiment“ MAIM MENU ”used in 2-5 pages. '?? Program Γ MAIN. MENU ”and 3 sub. Programs are attached with it. It has option to select one o-f the Sub »Menu, It is possible to pass to Main Menu or any o-f ten -part in working '6*hen the student get come bore, many music and games are arranged in the program -for student enjoyment. There is a testing program by which we understand and that the whole work program is right or wrong. The computer pro gram is arranged just like for complete illiterate persons about the computer» It is necessary to change some tests when using the pro gram QB.4.00. In this part the general awn is how we can use the com puter in teaching. For Operating The Computer; 1. After opening' the computer“ DCS. 3.30 ”System the QB. will go high» 2, To make the program easy writs the words“Basla.bat”. (Read Like LOAD).3. For entry in the Main Menu ENTER by pressing the ALT-R key» We can pass from here to any controlling program which has commands.