İlköğretim 4. ve 5. sınıfta sosyal bilgiler dersinin öğretimi ve öğretimde yaşanan güçlükler (Bitlis örneği)
Teaching at sociel informations lesson in 4. and 5. classes of primary school on difficulties that are faced with (Example Bitlis)
  1. Tez No: 148288
  2. Yazar: DENİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, İlköğretim Okullarında okutulmakta olan Sosyal Bilgiler dersinin öğretiminde yaşanan güçlükleri belirlemek amacıyla, 2003 - 2004 Öğretim yılı Bitlis ile Merkez, Tatvan, Adilcevaz, Mutki, Hizan ve Güroymak ilçeleri ilköğretim okullarında görev yapan toplam 127 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Öğretmenlere uygulanan anket formu, kişisel bilgiler, hazırlık, planlama, uygulama ve değerlendirme bölümlerinden oluşmaktadır. Veriler yüzde, frekans ve aritmetik ortalama kullanarak analiz edilmiştir. Bu araştırmanı: Birinci bölümünde; Türk Eğitiminin Tarihi gelişimi içerisinde; ilköğretim okullarının kuruluş ve gelişmeleri, Türk Eğitim Sisteminde Eğitim türleri ve Bitlis'te Eğitim tarihi ele alınıp incelenmiştir. Araştırmamızın ikinci bölümünde ise; Sosyal bilimler kavramına, Sosyal Bilgiler kavramına, sosyal bilimler ile sosyal bilgiler arasındaki farka, sosyal bilgilerin tarihi gelişimine, sosyal bilgilerin yapısına, önemine, programının uygulanmasıyla ilgili açıklamalara, Türkiye'de sosyal bilgiler öğretiminin bu günkü durumuna, sosyal bilgiler öğretimi açısından öğretmene, sosyal bilgiler öğretmeninin hedef ve ilkelerine, sosyal bilgiler öğretimine, sosyal bilgiler dersinin öğretiminde yaşanan güçlüklere, öğretim programının amaçlanna; sosyal bilgiler dersinin işlenişi ile ilgili genel açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, bulgu ve yorumlar, veri çözümleme teknikleri (yapılan anketler, görüşme formları, sayısal ve istatistiksel sonuçları) yer almaktadır. Dördüncü bölümde; sonuç ve öneriler sunularak araştırmadan ne gibi çıkarımlar yapıldığı açıklandı. Araştırmamızın sonunda ise; yararlanılan ve konu ile ilgili olan bazı belgelerin orijinallerinin fotokopilerinin konması yoluna gidildi. Görüşme formları, şekil ve tablo listesi, istatistik ekleri ve yazışmalar eklendi.
Özet (Çeviri)
The goal of research is to determine the diffuculties in teaching sociel informations lessons in primary schools. In 2003-2004 Education year, 127 teachers, who charged in primary schools of Centrum, Tatvan, Adilcevaz, Mutki, Hizan and Güroymak countries which are in Bitlis, involved to this study. In this research, we used questionnaire for obtaining data. This questionnaire that applied to teachers, in forming from personal informations, preparation, planning, practicing and evaluating parts. Results are analyzed with using percentage, frequency and arithmetic average. In first part; we discused about setting and development of primary schools in Turkish education history, the education varieties in Turkish education system and education of in Bitlis. In second part; we gove place to concept of social sciences, concept of social informations, differences between social sciences and social informations, historical development of social informations, explanations about structure, importance and practicing program of sociel informations, today's situation of teaching sociel information in Turkey, teaching sociel informations in science age, aim and principles of teaching sociel informations, diffuculties of teaching sociel informations lessons, aims of education program and general explorations associated with sociel information lessons. In third part; results and ascomment, we talked about preparing meassurement mediator, data analyzing techniques, universe and models. In forth part; finals and suggestions were given. In ferences which made from investigation were explained. In the last part of our research, we preferred to give place fotocopies of certain orijinal documents that are associated with our subject. We added applications forms, list of figure and table, statistics additions and correspondences.