İlköğretim 4. ve 5. sınıf yeni (2004) sosyal bilgiler müfredatının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi(Trabzon il örneği)
Primary school 4th and 5th classes new (2004) social sciences content evaluation by sights of teachers (Trabzon city sample)
  1. Tez No: 210628
  2. Yazar: SÜLBİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bugün dünya üzerinde birçok devlet, en yüksek uygarlık seviyesini yakalayabilmek için eğitim sisteminde yeniyi takip etmekte ve gelismeleri kendi eğitim sistemine yerlestirmektedir. Ülkemizde ise bu amaçla eğitim- öğretimde köklü değisikliklere gidilmis ve tabandan baslayarak bu değisiklikler uygulanmaya konmustur. Bu çalısmamızın amacı, ?lköğretimin 4. ve 5. sınıfta 2005- 2006 eğitim- öğretim yılında uygulamaya konan Yeni Sosyal Bilgiler Programının öğretmen görüslerine göre değerlendirmesini yapmaktır. Çalısmamızın birinci bölümünde eğitimin tanımı yapılmıs ve Türklerde eğitim sistemi kısaca sunulmustur. Ardından ?Sosyal Bilgiler? kavramının tanımı yapılarak Türk eğitim sisteminde sosyal bilgiler dersinin yeri açıklanmıstır. Son olarak ise niçin müfredatın değistirildiği anlatılmıs, eski (1998) program ile yeni (2004) programın ilkeleri verilmistir. ?kinci bölümde ise eski ve yeni sosyal bilgiler programının üniteleri tanıtılmıs, her iki programında hedefleri açıklanmıstır. Ardından yeni programın özellikleri tanıtılmıs ve yapılandırmacı yaklasımın bu programdaki yerine değinilmistir. Üçüncü bölümde ise bir anket çalısmasının verileri sunulmustur. Bu amaçla Trabzon ili örnek seçilmistir. Sosyal bilgiler dersi ilk olarak farklı isimlerle 1926 yılında Türk eğitim sistemine girmis ve çesitli değisikliklerden geçerek günümüzdeki yeni müfredatta seklini almıstır. Uygulamaya konan bu programın değerlendirilmesini yapabilmek amacıyla Trabzon il merkezi, ilçe ve köylerden seçilen okullarda toplam 86 öğretmene bir anket çalısması uygulanmıstır. Yeni müfredat programını uygulayan, doğal olarak onu en yakından tanıyan öğretmenlere yapılan bu çalısmada kırk adet soru yöneltilmistir. Anket sonuçları SPSS programı ile okunmustur. Soruların ayrı ayrı grafikleri verilmis ve bazı soruların daha ayrıntılı grafikleri incelenmistir. Anket çalısmamızda kısaca su sonuçlara varılmıstır: Yeni Sosyal Bilgiler Müfredatı eğitim sitemimize farklı bakıs açıları kazandırmıstır. Önceden sadece bu derste geçmisin tekrarını yapan ve ezber kavramlarla donatılan öğrenciler artık bu uygulamadan uzaklastırılarak ağırlığı güncel konulara değinen bir programla karsılasmıstır. Bu programda öğrenciler, aktif hale getirilmis, yaparak yasayarak öğrenme modeline yöneltilmistir. Öğrenciler, hazırlayacakları proje ve performans ödevleriyle arastırmaya, kesfetmeye, elestirel düsünmeye, kendini kanıtlamaya ve öz güven kazanmaya baslatılmıstır. Ayrıca ders kitabı haricinde hazırlanan çalısma kitapları öğrencilere, severek isteyerek sorumluluk alma bilincini kazandırmayı hedeflemistir. Yeni sosyal bilgiler programı, saydıklarımızın haricinde daha birçok konuda olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak, programın olumsuz karsılanan bazı yönleri de olmustur. Bu konuda öğretmenlerin özellikle üzerinde durduğu konu yeni programın ülkemizin kosullarına yeterince hitap etmemesidir. Bunun haricinde sınıfların kalabalık olması, her okulda yeterli araç gerecin özellikle internetin olmaması uygulamada sıkıntılara neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, most countries around the world have been following the newest strategies to reach the highest civilization level and applying the recent developments into their education system. For this purpose, deep- seated variations have been presented and put into practice beginning from the fundamental subjects The aim of this work is to do the pre- evaluation of the New Social Studies Program carried out in Primary Education 1st grade (of 4th and 5th classes) in 2005-2006 education- teaching term. The definition of education is explained and education system in Turkey is presented in the first part of our work. Then the concept of social studies is explained and the importance of social studies lecture in Turkish education system has been stated. In the last part why the curriculum has been changed is overviewed and the principals of the old and new program have been given. In the second part the units of the old and the new social studies curriculum are introduced and the objectives of both curriculums are explained. Then the aspects of new program are presented and the importance of structuralism in it has been mentioned. In the third part, the results of a survey have been given. Trabzon has been chosen as a model city. Social studies lecture firstly was adapted to Turkish education system called in different names in 1926 and after such various changes it has its shape in new curriculum program today. In order to evaluate the program carried out a questionnaire was given to eighty- six teachers selected in different areas of the city, especially from the city center, towns and villages. Forty questions were asked to the teachers carrying out the new program and recognizing the program much closer. The results of it have been checked with SPSS program. Each question has its own graphic and some questions? detailed graphics have been examined. In short, these results have been achieved in our questionnaire: new points of view have been obtained by New Social Studies Curriculum. The students who only make the repetition of the past and are equipped with memorizing the concepts face a program that states daily subjects intensely by not using the old program any more. In this program, students become more active and are led to a method that they can learn by doing and experiencing. Students become willing to discover and research with the projects and performance tasks they do and also they make students think critically and realize their selves. Also the program aims to get the students to acquire the ability to take responsibility by their own wishes with the workbooks except main course book. Furthermore, New Social Studies Curriculum has made positive results in many subjects except the ones mentioned above. However some negative aspects of the program are seen. With that respect the subject the teachers dwell on most is that the new curriculum doesn?t address our education system. Moreover crowded classrooms and insufficient materials in schools especially not having internet connection cause some problems in applying the program.