Ortaöğretim I. sınıf coğrafya dersinde işbirlikli öğrenmenin akademik başarıya etkisi
The effect of cooperative learning on academical success in the first classes of geography at the middle school
  1. Tez No: 148303
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim 1. sınıf coğrafya dersinde işbirlikli öğrenme yönteminin akademik başarıya etkisini incelemektir. Araştırma, 2003 -2004 eğitim yılı I. Yarıyılında Adana ili, Kozan ilçesi, Bucak Çok Programlı Lisesinde okuyan 56 öğrenci üzerinde gerçekleşti. Araştırmada kontrol gruplu öntest-sontest deney deseni uygulanmıştır. Ölçme aracı olarak“Başarı Testi”her iki gruba da öntest ve sontest olarak verilmiştir. Deney grubuna Öğrenci Takımları Basan Bölümleri tekniği (ÖTBB); Kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. 9 hafta süren uyulama aşamasından sonra elde edilen bulgular, akademik başarı açısından işbirlikli öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubunun, geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubuna göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the research is to investigate the effect of cooperative learning on academical success in the first classes of geography at the middle school. This research has been done in the first semester of 2003-2004, on 56 students of Bucak Highschool, in Kozan town of Adana. İn this research; the experimental method is pretest- posttest with the control group. For measurement,“Success Test”has been given to both groups as pretest and posttest. Technique of success sections of student teams achievement divisions (ÖTBB) has been used for the experimental group, and traditional teaching methods has been practiced on cintrol group. The result of the research which has been taken 9 weeks is that the experimental group on which cooperative teaching method has been practiced is more effective on academical success than the control group which traditional teaching method has given.