Motivasyon teori ve araçlarının incelenmesi: Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş.'de motivasyon araçlarının işgörenler tarafından algılanması üzerine bir araştırma
Observing the motivational theory and instruments: An investigation an the anticipation of the motivational instrument by the employees at Seydişehir Alüminyum A.Ş.
  1. Tez No: 148327
  2. Yazar: YASEMİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN İLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Gelişen ve değişen sosyo-ekonomik şartların bir sonucu olarak, örgütlerin büyüyerek çok sayıda insanı bünyesinde barındırması, pek çok sorunun da kaynağını oluşturmuştur. Bu sorunların başında, günlük çalışma hayatının yoğun baskısı ne giderek monotonlaşan işlerin verdiği bıkkınlık sebebiyle, çalışanların çalışmaya duydukları isteğin azalması ve verimin düşmesi gelmektedir. Çalışanları örgüt amaçlan doğrultusunda yönlendirebilmek ve çalışandan beklenen verimliliği alabilmek için ona işini sevdirmek ve işine motive etmek gerekmektedir. Özellikle son yıllarda çalışanları motive etmek bilim adamının ve yöneticinin ilgisini çekmiş ve bu konuyla ilgili, bugüne kadar birçok model geliştirilmiş olmasına rağmen, halen çalışanların motivasyonu tam olarak çözümlenebilmiş değildir.
Özet (Çeviri)
As a result of developing and changing socio- economical conditions, organizations keeping many people with an improvement has been a source for a number of problems. As a result of the intensive pressure of the routine works and boredom ol the daily works that are booming more and more monothone workers' becoming less motivated and so getting less productivity have taken the first number among these problems. In order to be able to orient the employees towards the principles of the organization and get the neceessary productivity, it is necessary to make them love their job ad let them motivated eneogh for his work. Especially in recent years it has been in the area of the scientists and the managers to motivate the employees and although a lot of samples have been developed concerning this subject so far, the motivation of the workers haven't been able to come to an end yet II