Enflasyon muhasebesi-TMS 2 ve SPK mevzuatı açısından uygulamaların karşılaştırılması
Inflation accountancy-the comparison of the practices in regard to TMS 2 and SPK regulations
- Tez No: 148326
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Türkiye'de uzun yıllar süren yüksek enflasyon, işletmelerde çeşitli tahribatlar yanında, mali tabloları da bozmuş ve gerçek durumu yansıtmaktan uzaklaşmalarına yol açmıştır. Türk vergi yasalarında mali tablolar üzerinde enflasyonun etkilerinin giderilmesi ile ilgili hükümler bulunmakla birlikte, birbiriyle uyumlu olmamalarından dolayı uyumlu hale getirilmesine gerek duyulmuştur. Fiyatlar genel seviyesindeki sürekli ve önemli artışlar, vergi matrahının oluşmasında bazı mükelleflerin lehine, bazı mükelleflerin de aleyhine sonuçlar doğurmaya devam etmiştir. Enflasyon düzeltmesinin olmaması aynı zamanda, kayıt dışı ekonomiyi teşvik etmiş ve kayıt dışı ekonominin temel sebepleri arasında yer almıştır. Genel olarak enflasyon düzeltmesi, paranın satın alma gücündeki değişmeler nedeniyle gerçeği ifade edemeyen mali tabloların, gerçek mali durumu ifade eder hale gelmelerini sağlamak üzere düzeltme işlemine tabi tutulmasıdır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The high inflation rate, lasting in Turkey for many years, has besides inflicting many damages to many enterprises has also spoiled the financial accounts and made them diverge from showing the real conditions. There are some codes of law in the Turkish Tax Law, to abolish the effects of high inflation on fiscal accounts; however, as they were not in harmony with each other, it became a necessity to harmonize them. The steady and significant rises at the general fee level caused for some taxpayers favorable and for some others unfavorable conditions in regard to the formation of their tax-bases. The lack of inflation-improvement has caused the emergence of unrecorded economy and is among the main reasons for unrecorded economy. In general inflation-improvement is the process of making improvements in financial account tables that can not express the changes in the value of money for obtaining goods and thus make them express the real financial conditions. XII