Sınıf öğretmenlerine uygulanan hizmet içi eğitim programlarının etkililiğine ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
The elicitation of the school teachers ideas converning the efficiency of training, programs applied to them
  1. Tez No: 148371
  2. Yazar: SEVCAN İŞLER GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Hizmet içi eğitim, sınıf öğretmenleri, etkililik, yerel, öğretmen görüşleri. Bu araştırmanın genel amacı; sınıf öğretmenlerine uygulanan yerel nitelikli hizmet içi eğitim programlarının etkililiğine ilişkin öğretmenlerin görüşlerini saptamaktır. Araştırmada hizmet içi eğitim programlarını; eğitim ihtiyacının saptanması, eğitim organizasyonu, uygulanan eğitim programları, eğitim merkezinin yeterliliği ve uygulanan kursun verimliliği gibi çeşitli konularda incelenmiş ve bu konulara ilişkin öğretmenlerin görüşleri ele alınmıştır. Öğretmenlerin hizmet içi eğitimin yukarıda ele alınan konularına ilişkin algı ve beklentilerinde ( cinsiyet, hizmet süresi, eğitim düzeyi, mezun olunan bölüm ve daha önce katılmış olduğu hizmet içi eğitim sayısına göre ) farkları belirlemek için t-testi ve One Way Anova testi yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2003-2004 Öğretim yılı içerisinde Sakarya il merkezinde görev yapan 43 ilköğretim okulunda görev yapan 622 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 21 okulda görev 300 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçlarından elde edilen bulgulara göre uygulanmakta olan hizmet içi eğitim programlan öğretmenlerimiz tarafından ihtiyacı karşılamaktan çok uzak ve yetersiz olarak algılanmakta olduğunu göstermektedir. Araştırmaya katılan öğretmenler tarafından hizmet içi eğitim faaliyetleri, özellikle eğitim ihtiyacının saptanmasında ve hizmet içi eğitim organizasyonlarının hazırlanmasında yetersiz olarak bulunmuştur. Eğitim ihtiyacı saptanırken özellikle görevdeki başarıların dikkate alınmadığı öğretmenlerin, son zamanlarda olumlu olarak çeşitli eğitim faaliyetleri hazırlanırken, yönetici ve müfettişlerin görüş ve önerilerinden yaralamldığı belirlenmiştir. Dikkate değer bir başka konu ise harcırahların zamanında ödenmediği ve günün koşullarına uygun olmadığı, ayrıca sosyal faaliyetler konusunda hizmet içi eğitim etkinliklerinin yetersiz olduğu öğretmenlerin hemen hemen hepsinin görüş birliğinde oldukları tesbit edilmiştir. Öğretmenler uygulanan programlan yeterli olarak değerlendirirken, özellikle eğitim merkezinin yatakhane, yemekhane, kütüphane yönünde yetersiz olduğu, yetişkin eğitimine uygun olmadığı vurgulanmıştır. Uygulanan kurslar tarafından genel olarak verimliliğin beklenilen düzeyde gerçekleşmediği tespit edilirken, kurs sonucu edilen bilgi ve becerilerin müfredat programlan ile uygun olarak gerçekleştirildiği belirlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ELICIT ATİON OF THE SCHOOL TEACHERS IDEAS CONVERNİNG THE EFFICIENCY OF TRAINING, PROGRAMS APPLIED TO THEM. Keywords :Training programs, school teachers, efficiency, local, teachers ideas. The aim of this study is to elicit school teachers ideas converning the efficiency of training programs applied to them. In the study training programs are searched in accordance with various aspects such as adequecy of education center and the productivitiy of the course, and the teachers ideas about the issues are dealt with. To determine the differences in the teachers persception and expertations (according to gender, year of service, graduation, and the number of the training courses attended before) t-test and one way variance analysis are carried out. The research is conducted in accordance with scanning model. Universe of the research is 622 school teachers serving at 43 primary school in Sakarya city center in the education year 2003-2004. And the sample of the research is 300 school teachers serving at 21 primary schools. According to the findings derived from the research results, the teachers find that the training courses are inadequate and too far away from meeting the need. The participant teachers find training programs inadequate in determing the need of education an preparing for organizations in particular. While determining the education need, performance apprailsal is not paid attantion, but in preparalion of education activities, managers and inspecters ideas and used. The teachers also find that traveling experses are not paid in time and do not meet the day's conditions. Furthermore, it is declared that training programs do not include social activities. While the programs are fou adequate, dormitory, cafeteria, and library of education centers are four inadequate for adult education. It is found out that productivity of courses, in general, are not at expected level, yet information and skills acquired by the end of the courses fit the curriculum. Vll